Prvenstveno je ovo pogubljenje blokirao sudac, ali je smrtna kazna potvrđena nakon presude žalbenog suda, piše BBC.
Leejevi rođaci su potom zatražili odgađanje pogubljenja rekavši da se plaše kako bi se mogli izložiti koronavirusu prisustvom na izricanju smrtne kazne. Međutim, vlada je uložila žalbu i odgađanje je ukinuto.
Sedmi apelacioni sud SAD-a rekao je da nijedan savezni statut ili regulacije ne daju pravo žrtvama da prisustvuju egzekuciji. Njegovi rođaci najavili su da će se žaliti Vrhovnom sudu.
Lee, seupremacist koji je mučio i ubio tri člana porodice te bacio njihova tijela u jezero, prvobitno je trebao biti pogubljen u decembru. Njegov slučaj je odgođen nakon što su sudovi blokirali provođenje smrtne kazne.
Earlene Peterson, čiju je kćerku, unuku i zeta ubio Lee, usprotivila se pogubljenju smrtonosnom injekcijom kazavši za CNN prošle godine: "Sramota je za moju kćerku da neko mora umrijeti za nju".
Međutim, smrtna kazna ipak će biti izvršena. Leejevo pogubljenje jedno je od četiri planirana u julu i augustu ove godine. Sva četiri muškarca osuđena su za ubistva djece.
Podsjetimo, prema američkom pravosudnom sistemu za zločine se može suditi bilo na saveznim sudovima, na nacionalnom nivou, ili na državnim sudovima na regionalnom nivou.
Smrtna kazna zabranjena je na državnom i saveznom nivou odlukom Vrhovnog suda iz 1972. godine kojom su poništeni svi postojeći statuti smrtne kazne.
Međutim, odlukom Vrhovnog suda iz 1976. godine uvedena je smrtna kazna u nekoliko država, a 1988. vlada je donijela zakonodavstvo kojim je smrtna kazna ponovo postala dostupna na saveznom nivou.
Prema podacima koje je prikupio Informativni centar o izvršenju smrtne kazne, 78 osoba je osuđeno na smrt u saveznim suđenjima između 1988. i 2018. godine, ali samo tri su od tada pogubljene.