50 godina zatvora
9

U SAD-u u srijedu izricanje presude Mirsadu Ramiću zbog pridruživanja ISIL-u, zatražena maksimalna kazna

Piše: D. R.
Mirsad Ramić (Foto: U.S. District Court in Bowling Green)
Mirsad Ramić (Foto: U.S. District Court in Bowling Green)
Mirsadu Ramiću (35) državljaninu BiH i SAD-a u srijedu će biti izrečena presuda zbog pružanja podrške terorističkim organizacijama i pridruživanju tzv. Islamskoj državi (ISIL).

Savezni tužioci su zatražili maksimalnu kaznu za Ramića od 50 godina.

Porota je prošle godine proglasila Ramića (35) krivim za pružanje materijalne podrške i resursa ISIL-u i pohađanje vojne obuke od strane terorističke organizacije.

On je optužen da je 2014. godine zajedno sa dvojicom saudijskih državljana koji su u to vrijeme bili studenti Univerziteta Western Kentucky dogovarao da napuste SAD i otputuju u Siriju s ciljem pridruživanja ISIL-u.

Dokazi su pokazali da je Ramić kupio avionsku kartu za let od Nashvillea do Sarajeva, koji je uključivao presijedanje u Istanbulu u Turskoj, a zatim je u gotovini platio avionsku kartu za turski pogranični grad Gaziantep, odakle je stigao do Sirije i pridružio se ISIL-u.

Dva bivša borca ​​ISIL-a svjedočila su na suđenju pod pseudonimima, prepričavajući kako su promatrali Ramića u vojnoj bazi koju je ISIL oteo od sirijskih snaga.

"Ramić je opasan za zajednicu i ne pokazuje kajanje za svoje zločine", naveli su iz tužilaštva i zatražili maksimalnu kaznu.

Ramić je na sudu negirao da je putovao da bi se pridružio bilo kojoj terorističkoj organizaciji i tvrdio da je tamo išao da uči arapski u školi.

Jedan od bivših boraca ISIL-a je svjedočio da se Ramić zanimao za snajpere i teške mitraljeze, a porotnicima su pokazane slike Ramića u vojnoj opremi kako drži vatreno oružje i stoji s crnom zastavom sa oznakama ISIL-a.

Ramićev advokat tražio je oslobađajuću presudu i puštanje na slobodu pod nadzorom, tvrdeći kako je Ramić odslužio više od pet godina u Turskoj za zločine za koje se tamo tereti u vezi sa njegovim članstvom u ISIL-u, te da se više od tri godine, koje je Ramić proveo u zatvoru u američkom pretpretresnom postupku, treba uračunati u njegovu konačnu kaznu.

Ramićevo porijeklo i okolnosti, prikupljeni kroz intervjue nakon osude i evaluaciju koju je o njemu obavila psihologinja dr. Patti van Eys, ponuđeni su kao faktori koje treba uzeti u obzir prilikom presude. U podnesku se navodi da je Ramić odrastao u ratom razorenoj Bosni, gdje je njegova porodica bila žrtva etničkog čišćenja od strane Srba, a sam Ramić je svjedočio kako su članovi njegove porodice stradali.

Tužilaštvo je također pozvalo sud da odbaci nalaze psihološkog vještaka.