Svijet
6

U sukobu u Nagorno-Karabahu poginulo 18 armenskih i 12 azerbejdžanskih vojnika

FENA
Osamnaest armenskih vojnika poginulo je u borbama s vojskom Azerbejdžana u Nagorno Karabahu, izjavio je u subotu predsjednik Armenije Serž Sarkisijan.

"S naše strane ubijeno je 18 vojnika, dok je 35 ranjeno", rekao je on u televizijskom obraćanju, ne precizirajući da li su oni pripadali separatističkim snagama u Nagorno Karabahu koje Jerevan podržava ili armenskim oružanim snagama, prenosi agencija AFP.

Ranije u subotu, ministarstvo odrane Azerbejdžana saopćilo je da je u tim sukobima ubijeno 12 azerbejdžanskih vojnika i da je oboren jedan vojni helikopter.

Glasnogovornik ministarstva Vagif Darjakli rekao je za Tass da se situacija duž linije razgraničenja u regionu Nagorno Karabaha polako stabilizuje.

U poređenju s događajima od noćas i jutros, situacija se nešto stabilizovala u proteklih sat ili dva rekao je on.

Azerbejdžanski zvaničnik je ipak napomenuo da ne može ništa da kaže o daljem razvoju događaja, navodi ruska agencija.

Zvaničnici obje zemlje međusobno su se optužili u subotu za sukobe koji su izbili protekle noći, a istovremeno svaka od strana tvrdi da je nanijela teške gubitke drugoj strani, prenosiagencija AP.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je u međuvremenu razgovarao sa šefovima diplomatija Armenije i Azerbejdžana, pozvavši ih da zaustave nasilje, saopćilo je rusko Ministarstvo vanjskih poslova, a prenosi Tass.

Ranije u subotu, ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je na hitan prekid sukoba duž linije razgraničenja u Nagorno-Karabahu, nakon što su vlasti Armenije i Azerbejdžana saopćile da su u tom spornom regionu izbili žestoki sukobi.

Sukobi su u subotu izbili u Nagorno- Karabahu između azerbejdžanskih snaga i pobunjenika iz tog većinski armenskog područja na teritoriji Azerbejdžana, a jermenske i azerbejdžanske vlasti se međusobno optužuju za kršenje sporazuma o prekidu vatre.

Snage pobunjenika iz Nagorno-Karabaha su, takođe, saopćile su da je armenska protivzračna odbrana oborila azerbejdžanski helikopter, ali su to kasnije negirale azerbejdžanske vlasti.

Nagorno-Karabah, koji se nalazi u Azerbejdžanu ali je pod kontrolom lokalnih Armena, funkcioniše samostalno uz jaku vojnu i finansijsku podršku Armednije od okončanja rata za nezavisnost 1994. godine.

Obje strane su prijavile veći broj žrtava u novim sukobima, optužujući jedna drugu za kršenje prekida vatre, što ukazuje na to da je dvije decenije star konflikt, u kojem je poginulo oko 30.000 ljudi, daleko od toga da bude mirno razrješen.

Sukob u Nagorno-Karabahu je izbio 1991. godine, u vrijeme raspada Sovjetskog Saveza. Primirje je sklopljeno 1994. godine, ali su sukobi ipak povremeno izbijali.