Nije bilo nikakvih garancija da li će se Assad ili šarolika lepeza pobunjeničkih grupa koje se bore protiv njega pridružiti mirovnim naporima.
Plan je dogovoren nakon dvodnevnih rasprava u austrijskoj prijestonici među nekim od najvećih geopolitičkih neprijatelja na planeti, uključujući vlade koje se bore direktno na suprotstavljenim stranama u građanskom ratu u kome je ubijeno više od 250.000 ljudi, 11 miliona je prisiljeno da napusti domove, a pojavljivanje Islamske države izazvalo je izbjegličku krizu širom Evrope od početka rata u 2011.
Iako su detalji rasprava ostali šturi, one su jasno pokazale pomake u odnosu na prethodne mirovne konferencije. Glavni pomak je da su SAD i njihovi saveznici, među kojima i Saudijska Arabija, ublažili svoje pozive za brzim Assadovim odlaskom s vlasti, dok Rusija i Iran nisu odbacili njegov eventualni odlazak s čela Sirije.
"Četiri i po godine su, svi to vjerujemo, predug vremenski period", izjavio je novinarima američki državni sekretar John Kerry.
"Ja nisam rekao da Assad mora otići ili da Assad mora ostati", izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare s Kerryjem i specijalnim izaslanikom UN-a za Siriju Staffanom de Misturom, prenosi AP.