Protive se napadu
76

Ukoliko Izrael pokrene ofanzivu na Rafah, Velika Britanija će razmotriti blokiranje izvoza oružja

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Vlada Velike Britanije razmotrit će suspenziju dozvola za izvoz oružja u Izrael ako Benjamin Netanyahu krene s potencijalno razornom kopnenom oaenzivom na palestinski grad Rafah u južnoj Gazi.

Kako se humanitarna situacija u Gazi pogoršavala, rastao je diplomatski pritisak na Velike Britaniju da slijedi druge zemlje i obustavi izvoz oružja u Izrael.

Ministarski izvori rekli su da, iako nije donesena nikakva odluka o suspenziji dozvola za izvoz oružja, Velika Britanija ima mogućnost brzo reagirati ako pravni savjet ministrima kaže da Izrael krši međunarodno humanitarno pravo.

Velika Britanija se pridružila drugim saveznicima u vršenju pritiska na Izrael da izbjegne kopnenu ofanzivu na Rafah. U pismu odabranom odboru za vanjske poslove o kontroli izvoza oružja u Izrael objavljenom u utorak, David Cameron, ministar vanjskih poslova, rekao je da ne vidi kako bi ofanziva u Rafah mogla proći bez ozljeđivanja civila i uništavanja domova.

U Commonsu je britanski ministar vanjskih poslova Andrew Mitchell istaknuo da ofanziva u Rafahu predstavlja crvenu liniju za britansku vladu, rekavši u srijedu zastupnicima da Velika Britanija poziva izraelsku vladu da ne pokreće napad koji bi mogao imati "razorne posljedice".

Na sastanku u srijedu u Ženevi o Ugovoru o trgovini oružjem, palestinski diplomati optužili su britanske dužnosnike da su prekršili ugovor odbijanjem poništiti prodaju oružja nakon što je Međunarodni sud pravde presudio da Izrael mora osigurati da njegove snage nisu počinile djela genocida nad Palestinci u Gazi.

Palestinska predstavnica Nada Tarbrush upozorila je da će "kopneni upad u Rafah dovesti do masovnih ubistava čak i većih razmjera od zločina koje smo vidjeli posljednjih mjeseci", dodajući da kada knjige iz historije budu napisane, niko se na Zapadu ne može pretvarati da nije znao za uništenje.

Britanski dužnosnici rekli su na sastanku: "Možemo i znamo odgovoriti brzo i fleksibilno na promjenjive i fluidne situacije."

Članak u ugovoru obavezuje države da ne dopuste bilo kakav prijenos konvencionalnog oružja ako znaju da će se to oružje koristiti za počinjenje djela genocida ili zločina protiv čovječnosti.

U Commons-u, Mitchell je optužio Hamas za ciničnu taktiku, ali je rekao zastupnicima: "Moramo priznati da će izraelski vojnici moći doći samo do talaca ili vodstva Hamasa uz nevjerovatnu cijenu nevinih života. Dijelimo želju Izraela da okonča prijetnju od Hamasa i osigura da on više ne kontrolira Gazu, ali Velika Britanija i naši partneri kažu da Izrael mora razmisliti o tome je li takva vojna operacija mudra - je li kontraproduktivna za njegove dugoročne interese?"

U svom pismu odabranom odboru za vanjske poslove Velike Britanije, Cameron je dao sve od sebe kako bi signalizirao važnost Rafe, izražavajući "duboku zabrinutost" zbog mogućnosti ofanzive.

"Ne podcjenjujemo razorne humanitarne učinke koje bi potpuna kopnena ofanziva, ako bi se pokrenula, imala u ovim okolnostima. Nastavljamo apelirati na Izrael da ograniči svoje operacije na vojne ciljeve i poduzme sve moguće korake kako bi izbjegao ozljeđivanje civila i uništavanje domova", kazao je Cameron.

Ranije ovog mjeseca Okružni sud u Haagu naložio je nizozemskoj vladi da zaustavi izvoz dijelova borbenog aviona F-35 u Izrael u roku od sedam dana zbog opasnosti od ozbiljnog kršenja međunarodnog humanitarnog prava i pozvao se na ATT i politiku EU-a.