Modernizovana varijanta
2

Ukrajinci se pohvalili tenkovima koje je nekada koristila JNA: I dalje smrtonosni za Ruse

B. H.
Screenshot: X.com
Screenshot: X.com
Ukrajinsko ministarstvo odbrane je podijelilo snimak slovenačkog tenka M-55S koji koristi 127. brigada teritorijalne odbrane Ukrajine.

Na snimku se može vidjeti kako tenk dejstvuje po ruskim položajima.

Ukrajinska vojska uspjela je integrirati donaciju tenkova M-55S iz Slovenije u svoje operativne snage. Ovaj doprinos, dat u aprilu 2022., samo dva mjeseca nakon što je Rusija proširila svoju ofanzivu na Ukrajinu, uključivao je 28 tenkova M-55S.

Ova donacija donijela je i niz izazova koje su Ukrajinci morali savladati kako bi najbolje upravljali slovenskim tenkovima.

Proces integracije ovih hibridnih tenkova, koji spajaju dizajn sovjetskog T-55 tenkova iz 1950-ih s modernim izraelskim nišanskim sistemima i britanskim topom L7 od 105 mm, bio je složen. Uprkos njihovom superiornom oklopu i sistemom upravljanja paljbom u usporedbi s mnogim ruskim tenkovima, jedinstvena kombinacija M-55S predstavljala je izazove za njegovu punu upotrebu unutar ukrajinskog vojnog okvira.

U početku raspoređeni u 47. mehaniziranoj brigadi, tenkisti M-55S prošli su intenzivnu obuku u stilu NATO-a prije nego što su preraspodijeljeni uoči velike protivfanzive Ukrajine 2023. Ovaj potez bio je strateški, s ciljem jačanja linije fronta s jače oklopljenim njemačkim tenkovima Leopard 2A6 , prebacujući tenkove M-55S u rezervnu ulogu unutar 67. mehanizirane brigade.

M-55S je značajno nadograđena verzija T-54/55 tenka, koji je originalno stavljen u službu 1947. i postao je najproizvođeniji i najkorišteniji tenk na svijetu. S vremenom je nekoliko nacija napravilo modifikacije na T-54/55 kako bi produžile trajnost ovog tenka u svojim arsenalima. Slovenija je, na primjer, proizvela svoju modifikaciju, M-55S, varijantu malo poznatu dok nije donirana Ukrajini 2022. godine kako bi pomogla toj zemlji u sukobu s Rusijom.

Ovaj se tenk ističe poboljšanjima u pogledu prednjeg oklopa, nadograđenim ovjesom, novim gusjenicama, povećanom snagom motora i topom kompatibilnim s NATO streljivom.

Transformacija s T-55 na M-55S započela je u kontekstu Desetodnevnog rata 1991. kada je Slovenija proglasila nezavisnost od Jugoslavije. Nakon osamostaljenja Slovenija je naslijedila sve tenkove JNA (Jugoslavenske narodne armije) preostale na svom tlu, uključujući 54 tenka M-84 i 30 tenkova T-55.

Krajem 1990-ih godina Slovenija je odlučila modernizirati te tenkove, pa je T-55 uz pomoć izraelske kompanije Elbit Systems transformiran u M-55S.

Ova modernizacija uključivala je poboljšanje osnovnog oklopa, dodavanje izraelsko dizajniranog eksplozivnog reaktivnog oklopa, ažuriranje vatrene moći zamjenom izvornog topa s izraelskom verzijom British Royal Ordnance L7 105 mm topa s termičkom čahurom i poboljšanja na sistemima za upravljanje paljbom i nišanjenje.

Osim poboljšanog oklopa i vatrene moći, M-55S je također dobio unapređenje motora sa 580 na 600 konjskih snaga, kao i nove ovjese i točkove kako bi se poboljšala njegova pokretljivost. UPrkos ovim značajnim poboljšanjima, M-55S, relativno tihog operativnog vijeka, 2016. je stavljen u skladište u Sloveniji i ponuđen na prodaju, iako nije bilo kupaca.

Međutim, 2022. Slovenija je Ukrajini donirala 28 svojih tenkova M-55S, označavajući uvođenje najstarijeg tenka službeno uvedenog u rusko-ukrajinski sukob, čak nadmašivši rusku upotrebu -62.

Dok se tenkovi poput M-55S mogu činiti zastarjelima u odnosu na moderno protutenkovsko oružje, njihova uloga nije ograničena na direktu borbu protiv drugih tenkova, već uključuje i držanje i odbranu položaja. Također je važno napomenuti da top od 105 mm M-55S, među najboljim tenkovskim topovima Hladnog rata, ostaje konkurentan čak i danas, što ilustrira stalnu vrijednost ovog oružja.