Ukrajinska vojska do kraja godine prelazi na korpusno-brigadni model, šta to znači u praksi
Ukrajinska vojska suočava se s cijelim nizom otežavajućih okolnosti koje koče razvoj postojećih formacija. Nedovoljno uspješna proljetna mobilizacija onemogućava rentenciju i smjenu trupa na najisturenijim pozicijama.
Nedovoljno pripremljene linije odbrane po dubini ukazuju na potrebne mjere preustroja jedinica ukrajinske vojske. Trenutni koncept strukture ukrajinski snaga je brigadno-bataljonskog tipa i oslanja se na bataljone kao osnovne jedinice koje izvode sve složenije borbene operacije.
Brigadno-korpusni model
Kopnene snage trenutno imaju tri korpusa: 9., 10. i 11. armijski korpus. Uz to, zračne jurišne snage uključuju 7. zračno-jurišni korpus, a marinci imaju 30. korpus marinaca. Još jedan korpus u sastavu Kopnene vojske je trenutno u procesu formiranja.
Usvajanjem ovog modela brojne samostalne jedinice i bataljoni koji su formirani nakon preustroja većih jedinica, biti će pridodate brigadama čime se značajno poboljšava rukovođenje i komandovanje.
Također postojeća struktura korpusa ukrajinskih kopnenih snaga sačinjena je četiri do pet brigada mehanizirane pješadije uz jednu ili dvije tenkovske brigade kojima podršku pruža po jedna artiljerijska brigada te jedinice sa za izviđanje bespilotnim letjelicama ranga čete ili bataljona.
S druge strane u postojeće korpuse ali i one koji će se do kraja godine formirati, svrstavaju se i jurišne brigade koje čine osnovu manevarskog i ofanzivnog ratovanja ukrajinskih snaga. Što će značiti da će svaki korpus ukrajinskih snaga imati po jednu elitnu, jurišnu brigadu za izvođenje ofanzivnih operacija.
Ovakav vid formacijskog preustroja obećava veću združenost korpusne artiljerije čime će podrška prostornim i manevarskim jedinicama biti fleksibilnija i snažnija.
U ukrajinskim uslovima nedovoljne mobilizacije, brigadno-korpusni model obezbjeđuje fleksibilnost u zoni operacija da sve jedinice pored zadanih zona odgovornosti, "krpe" i prostore koji budu nedovoljno popunjeni.
Ono što je negativna posljedica ovog modela jeste smanjenje samoinicijativnosti komandanata nižih formacijskih jedinica obzirom na formiranje novog operativnog nivoa komandovanja.
Rat je promijenjiv
Ukrajinsko-ruski rat je u gotovo tri godine trajanja promijenio nekoliko metoda, nivoa i tipova izvođenja operacija ali i vođenja rata kao državnog procesa. U tom pogledu je promjena formacijskog ustroja zaraćenih strana dolazila do izražaja, vrlo često imajući presudan uticaj.
Ruske snage su u "Specijalnu vojnu operaciju" krenule sa testiranjem novog koncepta bataljonskih taktičkih grupa, pri čemu je taj koncept propao da bi se vrlo brzo Rusi vratili tradicionalnom divizijsko-armijskom modelu.
Ukrajinska strana je rat iznijela na bataljonskom nivou, pri čemu se može zaključiti da je koncept mehaniziranog bataljona kao osnovne jedinice odbranio Ukrajinu. Međutim, novi uslovi i dinamika manevarskog rata u kojem ruske snage imaju stratešku inicijativu, iziskuje pregrupisavanje snaga tako da je moguća što veća eksploatacija ljudi i tehnike.