Upoznajte Wolfganga Schmidta, čovjeka iz sjene koji donosi sve velike odluke u Vladi Njemačke
Uprkos tome što je nepoznat većem dijelu javnosti, Schmidt je jedan od najutjecajnijih zvaničnika. Od njega ovise njemačke vanjskopolitičke odluke te donosi velike vladine odluke.
Jedna takva odluka je "Zeitenwende" ili "prekretnica" koju je Scholz najavio nakon što je počela ruska agresija na Ukrajinu. Podrazumijeva znatna ulaganja u zastarjelu vojsku te da Njemačka ima mnogo značajniju ulogu u evropskoj odbrani.
Parlamentarac vladajuće Socijaldemokratske partije (SPD), čiji je član i Scholz, Markus Tons je izjavio da je Schmidt najvažnija osoba poslije kancelara zbog toga što mu Scholz mnogo vjeruje, sluša šta govori i povjerava mu mnogo zadataka.
Kada je američki ministar odbrane Lloyd Austin prošli mjesec posjetio Berlin zbog isporuke tenkova Ukrajini, direktno je otišao kod Schmidta. Scholzova desna ruka također upravlja francusko-njemačkim odnosima, i to direktno razgovarajući s Alexisom Kohlerom, glavnim savjetnikom francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Ponekad je domaćin čelnicima manjih država, njemačkih saveznica, kao što su Moldavija ili Kolumbija, ako Scholz nije dostupan.
"Duh povjerenja"
Inače se ne bavi vanjskom politikom, tj. ograničen je na unutrašnju politiku i administrativne poslove. Činjenica da je toliko značajan u vanjskoj politici je uzrok, kako piše Politico, žestoke svađe između kancelara Scholza i stvarne ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock iz stranke Zelenih.
Parlamentarac Zelenih, koji su SPD-ovi koalicioni partneri, Anton Hofreiter smatra da Schmidt namjerava da u svojoj kancelariji ima sve važne vanjskopolitičke dokumente. Jurgen Trittin iz Zelenih je Schmidta nedavno optužio da pokušava uspostaviti Ministarstvo vanjskih poslova u sjeni, što je on nazvao "priličnim besmislicama".
Govoreći za Politico, Schmidt je pravdao svoj utjecaj u vanjskoj politici, kazavši da je njegova dužnost da razmotri sve prioritete ministarstava i stranaka vladajuće koalicije.
"U konačnici je moj posao da pomognem da vlada u cjelini nesmetano funkcioniše i da je u dobroj poziciji. To podrazumijeva da ured radi sa svim odjelima u duhu povjerenja", izjavio je.
Poručio je da želi blisku saradnju s Ministarstvom vanjskih poslova, jer je njihov zajednički interes da njemačka vlada, kako je naveo, na međunarodnom planu govori jednim glasom.
Nadzire rad 870 zaposlenika u sedam odjela te zbog toga sebe ne smatra, kako je konstatovao, mikromenadžerom. Njegovi stranačke kolege, političari SPD-a, naglasili su da nagleda rad domaće, ali i stranih obavještajnih službi te da u konsultacijama s kancelarom donosi velike odluke.
Nils Schmid iz SPD-a je istakao da je Schmidt bio najznačajnija osoba prilikom osmišljavanja politike "Zeitenwende". Niels Annen, još jedan Schmidtov stranački kolega koji ga poznaje još od školskih dana u Hamburgu, naglasio je da se dugo i intenzivno bavi vanjskom politikom. Opisao ga je kao osobom koja ima mnogo međunarodnih kontakata i koja je razvila međunarodne mreže.
Schmidt je kritikovan zbog toga što je čvrsto pravdao kontroverzne kancelarove odluke, kao što je prvobitno odbijanje da se Ukrajini ustupe njemački tenkovi. Time se nije suprotstavio samo Zelenima, već i njemačkim saveznicama.
Nakon što se Berlin predomislio - ipak odlučio da tenkove ustupi, Scholzovo i Schmidtovo insistiranje na tome da to uslove američkim ustupanjem njihovih tenkova pojedini su protumačili kao time da se Njemačka podredila Sjedinjenim Američkim Državama i da je izgubljeno dragocjeno vrijeme za Ukrajinu.
Kako piše Politico, kontroverzno je to da se Ministarstvo vanjskih poslova potpuno držalo po strani prilikom donošenja ove odluke, kao i to da je o promjeni odluke kasno obaviješteno, nakon drugih ministarstava.
Scholzovi momci
Schmidt je na čelu grupe vrhunskih savjetnika, koju uglavnom čine muškarci, a grupa se naziva "Scholzovi momci". Čine je savjetnik za Evropsku uniju i finansijsku politiku Jorg Kukies, savjetnik za vanjsku politiku Jens Plotner i glasnogovornik vlade Steffen Hebstreit. Jeanette Schwamberger je jedina žena u kancelarovom krugu.
Svi oni su radili sa Scholzom prije nego što je postao kancelar, ali najsnažnije veze imaju Scholz i Schmidt. Upoznali su se u Hamburgu 90-ih godina kada je Scholz upravljao SDP-ovim mjesnim ogrankom u naselju Altona. Sholzu se Schmidt svidio, njegovu dugu kosu je smatrao zabavnom, jer ga je podsjećala na njega dok je bio mlađi.
Kada je 2002. izabran za SPD-ovog generalnog sekretara, uvjerio je Schmidta da postane njegov lični savjetnik. Kako je napredovala Scholzova karijera, tako je napredovala i Schmidtova karijera. Uprkos dugom prijateljstvu, njih dvojica su karakterno vrlo različiti.
Dok je aktuelni kancelar vrlo suzdržan, ćutljiv i muči se kako da komunicira svoje odluke, Schmidt je prijateljski nastrojen, pričalica i šarmantan. Nema problem kako da objasni ono što radi njegov šef. Vrlo često se može zateći kako do kasno u noć diskutuje s pivom u ruci ili igra stoni nogomet.
"Osoba je s kojom biste voljeli ići na roštilj ili družiti se u baru", rekao je jedan od zvaničnika koji radi sa Schmidtom.
Njegove vještine umrežavanja i spin doktora su tokom godina postajale sve značajnije za Scholza. Danonoćno radeći, politički ga je spašavao u vrlo teškim situacijama.
Prijatelj i neprijatelj
S prijateljskim, drugarskim manirom, dojam je da Schmidt svoje ili Scholzove kritičare nastoji pridobiti tako što ih doslovno prigrli. Ako mu to ne uspije, može biti vrlo tvrd kako bi odbranio kancelarove interese. O tome su svjedočili oni koji su bili u sukobu s njim.
"Scholz ne mora biti fin zato što ima Schmidta. Scholz ne mora da bude gadan zato što ima Schmidta", tako je 2021. pisao njemački sedmičnjak Zeit.
Schmidt je doslovno s pet ljudi bio u kancelarovoj službi kada se razmatralo slanje tenkova Ukrajini. Prema njihovom svjedočenju, želeći ostati anonimni u strahu od sankcija, Schmidt je vršio pritisak na političke saveznike i think tank organizacije da ublaže kritiku prema Scholzu. Međutim, prema navodima osobe koja zna šta Schmidt misli, cijeni one koji imaju drugačije mišljenje od njega.
Schmid je Schmidta opisao kao osobom koja uvijek nastoji da gradi mostove, pa i s kritičarima. Sve više se javno eksponira te se spominjao kao nasljednik Christine Lambrecht na funkciji ministra odbrane, ali je za ministra izabran Boris Pistorius.
Prema ocjeni jednog od zvaničnika koji sarađuje s njim, malo je vjerovatno da bi mu Scholz dozvolio da bude na nekoj drugoj funkciji, s obzirom na to koliko mu je značajan. Na pitanje da li on može bez Scholza, Schmidt je odgovorio da se ne bavi takvim pitanjima te da ima posao iz snova, piše Politico.