Zemlja diše smrt
89

Užas na granici: Mađari zakopali 3.000 krava, zemlja izbacuje otrovne plinove

Piše: B. H.
Screenshot: Youtube
Screenshot: Youtube
Veliku zabrinutost lokalnog stanovništva izazvalo je zakopavanje 3.000 grla stoke zbog sumnje na infekciju slinavkom i šapom u blizini mađarskog sela Hegyeshalom, kod granice s Austrijom.

Na tom mjestu sada iz tla izbijaju plinovi i tekućine. Vlasti tvrde da je sve pod kontrolom, da je riječ o normalnom procesu raspadanja, te da će lokacija biti dodatno prekrivena slojem zemlje.

Mještanin László Nyul kaže da se boji zagađenja pitke vode zbog raspadajućih lešina, te da je s suprugom u strahu. "Uložio sam sve svoje novce u kuću svojih roditelja kako bismo živjeli izvan grada. Međutim, ovo nas tjera da odemo odavde", citira Nyula portal 24.hu. Taj portal navodi da je na lokaciji zakopano 3.000 grla stoke.

U selu ne postoji kanalizacija, a mještani se plaše kontaminacije svojih bunara. Načelnik općine, László Szőke, traži dodatne informacije od države kako bi mogao umiriti javnost. Glavni veterinar, Szabolcs Pásztor, tvrdi da tokom raspadanja lešina nastaju plinovi i tekućine koje mogu privremeno izaći na površinu.

Ulazak u to područje je zabranjen za javnost, a državne vlasti obećale su nadzor kvalitete vode. Također se planira izgradnja kanalizacije.

"Svi bi trebali poštovati propise, jer u suprotnom neće biti moguće zaustaviti infekciju. Među ta pravila spada i zabrana ulaska u zatvoreni prostor gdje su životinje zakopane. Ko to prekrši, počinjava krivično djelo", upozorio je glavni veterinar.

Prema navodima portala, mjesto nije ograđeno, već je samo opasano trakom.

Portparol Državne veterinarske uprave Češke, Petr Vorlíček, potvrdio je da je zakopavanje lešina u tzv. zakopališta jedna od opcija za njihovo uklanjanje, posebno s obzirom na kapacitete kafilerija.

Lokacija mora biti pažljivo odabrana kako ne bi došlo do kontaminacije površinskih ili podzemnih voda, što bi trebao potvrditi hidrološki elaborat. Prema zakonu, zakopališta se mogu koristiti i osnivati "posebno u zabačenim područjima ili u situacijama suzbijanja zaraze koje zahtijevaju hitno i bezopasno uklanjanje životinja koje su usmrćene u okviru mjera za suzbijanje izbijanja ozbiljne zarazne bolesti".

Slinavka i šap pojavile su se u Mađarskoj i Slovačkoj. Riječ je o visoko zaraznoj virusnoj bolesti papkara, uključujući goveda, svinje, ovce i koze. Ova bolest ne zaobilazi ni divlje životinje. Virus koji izaziva bolest izlučuje se slinom, urinom, izmetom i mlijekom. Prenosi se kontaktom sa zaraženim životinjama, zrakom, ali i preko kože ljudi, alata ili prevoznih sredstava. U Češkoj je posljednji put zabilježena 1975. godine.