Protivno tvrdnjama vlade
8

Uzgoj stoke u Kolumbiji je najveći krivac za uništavanje šuma Amazona

S. Š.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Uzgoj stoke, a ne kokain - kako se to pretpostavljalo, potaknuo je uništavanje kolumbijske Amazone u posljednje četiri decenije, pokazalo je novo istraživanje .

Uzastopne nedavne vlade koristile su brige za životnu sredinu da opravdaju pojačavanje svog rata protiv zelenog grmlja, ali istraživanje pokazuje da je 2018. količina šume iskrčene za uzgoj koke, osnovnog sastojka kokaina, bila samo 1/60 od one koja se koristi za stoku.

Nalazi studije potvrđuju stručnjake za zaštitu prirode koji su dugo tvrdili da je kolumbijska strategija očuvanja Amazona - često usmjerena na borbu protiv proizvodnje koke - bila pogrešna.

"Želimo konačno iskorijeniti ovu priču da je koka pokretač krčenja šuma", rekao je Pablo Murillo-Sandoval sa Univerziteta Tolima, koji je vodio studiju, piše Guardian.

Krčenje šuma je naglo poraslo nakon što su gerilci Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (Farc) potpisali značajan mirovni sporazum s vladom 2016. godine i položili oružje.

Tada je predsjednik Ivan Duque iskoristio uništavanje okoliša uzrokovano uzgojem koke da opravda pojačanje vojne akcije protiv uzgajivača koke. Zabranjeno prskanje usjeva koke glifosatom nakon što je hemikalija zabranjena 2015. zbog zdravstvenih problema, Duqueova vlada je poslala helikoptere i naoružane trupe u amazonsku prašumu, ponekad u smrtonosne sukobe sa uzgajivačima koke.

Ipak, dok su stočarski rančevi očistili više od tri miliona hektara amazonske prašume 2018. godine, uticaj koke bio je zanemarljiv.

Nedostaci u kolumbijskoj regulaciji zemljišta potaknuli su pretvaranje bioraznolikih tropskih prašuma u neplodne pašnjake.

inženjer šuma na Univerzitetu Javeriana u Bogoti koji nije bio uključen u studiju, Carlos Devia, istakao je, da bi njihova djela bila priznata, zemljoposjednici moraju pokazati da je 75 posto njihovih parcela produktivno, a farmerama je daleko lakše koristiti krave nego usjeve.