Vakcine u svijetu: SAD juriša ka cilju, Evropa u problemu zbog AstraZenece
Dok se Evropa trenutno suočava sa problemima vezanim za distribuciju vakcina i onim znatno ozbiljnijim koji se odnose na nuspojave AstraZenecinih vakcina, u ostatku svijeta se proces vakcinacije provodi bez većih administrativnih i drugih prepreka.
Ko je osim Izraela najviše napredovao?
U odnosu na isti period prošle sedmice, evidentno je nekoliko trendova u procesu vakcinacije. U odnosu na ranije podatke, najveći napredak po procentu vakcinisanih osoba ostvarile su Sjedinjene Američke Države što jasno govori kako je ova svjetska sila ustrajna u planovima koje je najavio Biden, a tiču se "pobjede" nad virusom do ljeta 2021. godine.
Prije sedam dana, u SAD-u je vakcinisano oko 17,6 posto stanovnika dok je danas taj broj na 20,6 posto što znači da je do sada u ovoj državi vakcinisano oko 70 miliona građana.
Od ostalih zemalja svijeta, na drugom odnosno trećem mjestu po broju vakcinisanih nalaze se Ujedinjeni Arapski Emirati i Velika Britanija, a vrijedi izdvojiti i Čile koji je do sada vakcinisao oko 25 posto stanovnika.
Ono što je specifičnost Čilea jeste podatak da se ova država trenutno nalazi na prvom mjestu po broju datih vakcina na 100 stanovnika što je svakako značajan uspjeh za ovu južnoameričku državu.
Evropske zemlje kreću se i dalje oko poražavajućeg broja od sedam posto vakcinisanih koji bilježe Španija, Italija, Njemačka i Francuska što je pomak samo jedan posto u odnosu na isti period prošle sedmice.
Naravnom lider po broju vakcinisanih osoba bar jednom dozom i dalje je Izrael koji trenutno ima 60 posto vakcinisanih osoba.
Situacija s brojem revakcinisanih osoba u svijetu nešto je drugačija i u znatno manjem obimu. Daleko iznad ostalih u ovom polju također se nalazi Izrael koji se približava procentu od 50 posto revakcinisanog stanovništva.
Najveći napredak u ovom segmentu ostvarila je Srbija koja se trenutno nalazi na trećem mjestu u svijetu i prvom u Evropi po broju revakcinisanih osoba sa 11,6 posto stanovnika koji su primili obje doze vakcina.
Regija: Srbija ispred svih, Hrvatska u problemima
Proces vakcinacije u zemljama bivše Jugoslavije ne protiče ravnomjernim tempom. Hrvatska, koja se trenutno nalazi na trećem mjestu po procentu vakcinisanog stanovništva, trenutno vodi borbu sa nekoliko problema koji ometaju proces vakcinacije. Prvi jeste sve veće nepovjerenje građana u AstraZenecinu vakcinu što je dovelo do toga da je prije četiri dana 30 posto građana odbilo vakcinaciju iako su imali zakazan termin.
Posljednje informacije iz Hrvatske govore i da je općina u Koprivničko-križevačkoj županiji obustavila proces vakcinacije ovom vakcinom sve dok se Evropska agencija za lijekove ne izjasni o mogućoj vezi slučajeva zgrušavanja krvi i vakcine AstraZeneca.
Drugi problem Hrvatske tiče se neravnomjerne raspodjele vakcina unutar Evropske unije zbog čega su sve oštriji u kritikama prema Briselu i hrvatski premijer Andrej Plenković te austrijski kancelar Sebastian Kurz.
Pored Hrvatske, slične probleme ima i Slovenija koja je u ovom trenutku vakcinisala 8,4 posto stanovnika, a slovenski ministar zdravstva izjavio je kako će i Slovenija privremeno obustaviti vakcinaciju AstraZeneca vakcinom do izvještaja EMA-e.
Za razliku od Hrvatske i Slovenije, Srbija trenutno nema slične probleme kada je u pitanju vakcinacija. Ova država je prema zvaničnim podacima do sada uspjela vakcinisati 18,4 posto stanovnika i revakcinisati njih 11,6 posto što je stavlja na prvo mjesto u Evropi i u regiji po broju revakcinisanih osoba.
Crna Gora do sada je vakcinisala 5.021 osobu vakcinama Sputnik V, a od srijede bi trebao krenuti i proces vakcinacije kineskim vakcinama Sinopharm koje bi sutra trebala stići u Crnu Goru nakon završenih testiranja i analiza u Srbiji.
COVAX stigao i u Evropu
Mehanizam raspodjele vakcina iza kojeg stoji i Svjetska zdravstvena organizacija, a koji je javnosti u Bosni i Hercegovini vrlo dobro poznat kao COVAX, ostvaruje također značajne rezultate u distribuciji vakcina.
Somalia received first shipment of COVID-19 vaccines from COVAX Facility.@AbikarDr, The Minister of Health the SRSG @UN envoy, Mr James Swan received the first COVID-19 vaccine shipment. @WHOSomalia @Gavi @UNSomalia @drtedros @unicefSomalia @villaSomalia @MohamedHRoble pic.twitter.com/cMZoUFNPGa
— Ministry of Health- Somalia (@MoH_Somalia) March 15, 2021
Posljednja u nizu zemalja koje su dobile pomoć iz ovog programa jeste Somalija u koju je dostavljeno ukupno 300.000 Covishield vakcina indijske proizvodnje.