Nije moglo biti jasnije
60

Vance doživio katastrofu na Grenlandu: Grandiozno putovanje od dva sata i "putinovski" govor

Piše: N. Ž.
JD Vance je Trumpu s Grenlanda prenio jasnu odbijenicu njegove politike (Foto: Reuters)
JD Vance je Trumpu s Grenlanda prenio jasnu odbijenicu njegove politike (Foto: Reuters)
Potpredsjednik SAD-a JD Vance je najavio putovanje na Grenland kao izrazito grandiozno, očekujući da će tamo biti dočekan kao velika zvijezda. Na kraju, "grandiozno" je postalo katastrofalno.

Budućnost Grenlanda je postala svjetska vijest kada je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio da želi kontrolu nad najvećim otokom na svijetu.

Zbog toga je prvo na otok poslao svog najstarijeg sina Donalda Trumpa Jr. u januaru, a dva mjeseca poslije na Grenland je stigao JD Vance, Trumpova "dvica."

Putovanje koje je propalo i prije uzlijetanja aviona

Prema izvještajima medija u SAD-u, ali i najavama iz Bijele kuće, Vance je trebao na Grenlandu posjetiti nekoliko mjesta, te tek na kraju otići i u bazu Pituffik.

Američki mediji su zatim objavili da je Vance odlučio da promijeni plan, te je na kraju posjetio samo bazu. Razlog za to bio je da nijedna osoba s Grenlanda nije željela da bude njegov domaćin.

Međutim, tu nije kraj ovoj diplomatskoj katastrofi za osobu koja se, među desničarima u SAD-u, smatra Trumpovim nasljednikom.

Brojni mediji u Americi su objavili da je Vanceov tim aktivno tražio osobe na Grenlandu koje bi došle na aerodrom i pozdravile Vancea i njegovu suprugu Ushu, ali u tome nisu bili uspješni.

Aerodrom je, van osoblja i ljudi iz američke baze, bio prazan, što je bio jasan signal za Vancea, ali i za Trumpa da njihov narativ i retorika nisu dobrodošli na najvećem otoku na svijetu. Ista situacija bila je i na povratku u SAD, samo dva sata nakon dolaska na Grenland.

Vanceov govor na momente podsjećao na Vladimira Putina

Čak i ako je posjeta trajala samo dva sata, Vance je ipak uspio da održi govor, a sudeći prema njegovom sadržaju, i to je bio potpuni promašaj.

Govor pred američkim vojnicima u bazi Pituffik bio je sve samo ne dobar diplomatski potez. U njemu je Vance govorio o Danskoj kao da je u pitanju "smrtni" neprijatelj Amerike, a ne članica NATO-a i država koja je znala pružiti vojnu podršku SAD-u u prošlosti.

Pojedine Vanceove izjave su brojne analitičare u SAD-u podsjetile na retoriku predsjednika Rusije Vladimira Putina, koji je često upravo tim tezama opravdavao svoje agresivne poteze prema ruskim susjednim zemljama.

"Naša poruka Danskoj je vrlo jednostavna: Niste učinili dobar posao za ljude Grenlanda, niste dovoljno ulagali u ljude Grenlanda, a niste dovoljno ulagali ni u sigurnosnu arhitekturu ove nevjerojatne, predivne zemlje, ispunjene nevjerovatnim ljudima. To se mora promijeniti. A zato što se nije promijenilo, politika predsjednika Trumpa u vezi s Grenlandom je upravo takva kakva jeste", rekao je Vance.

Američki analitičari su podsjetili da je Putin često upravo na ovaj način pravdao invazije, direktno optužujući susjedne države da "ne brinu" o svojim stanovnicima.

Na isti dan formirana "vlada jedinstva"

Vanceovu posjetu Grenlandu su iskoristili i lideri četiri od pet najvećih stranaka na ovom otoku, koji su baš na taj dan potpisali koalicioni sporazum za "vladu jedinstva" u jeku otvorenih pretenzija SAD-a na ovaj teritorij.

Tako su stranke Inuit Ataqatigiit, Siumut, Atassut i Demokrati stavile svoje političke razlike na stranu i potpisale koalicioni sporazum.

Njihova politika, prema porukama samih lidera, bazirat će se na "sporom i mudrom putu ka nezavisnosti", ali i potpunom odbijanju američkih pokušaja da preuzmu kontrolu nad otokom koji se, formalno, i dalje nalazi pod kontrolom Kraljevine Danske.

Teško je očekivati da će Trump odustati od svojih pretenzija na Grenland, ali će poruku koju su mu poslali politički lideri, ali i građani, ovog otoka morati shvatiti za ozbiljno.