Vance doživio katastrofu na Grenlandu: Grandiozno putovanje od dva sata i "putinovski" govor

Budućnost Grenlanda je postala svjetska vijest kada je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio da želi kontrolu nad najvećim otokom na svijetu.
Zbog toga je prvo na otok poslao svog najstarijeg sina Donalda Trumpa Jr. u januaru, a dva mjeseca poslije na Grenland je stigao JD Vance, Trumpova "dvica."
Putovanje koje je propalo i prije uzlijetanja aviona
Prema izvještajima medija u SAD-u, ali i najavama iz Bijele kuće, Vance je trebao na Grenlandu posjetiti nekoliko mjesta, te tek na kraju otići i u bazu Pituffik.
Američki mediji su zatim objavili da je Vance odlučio da promijeni plan, te je na kraju posjetio samo bazu. Razlog za to bio je da nijedna osoba s Grenlanda nije željela da bude njegov domaćin.
Međutim, tu nije kraj ovoj diplomatskoj katastrofi za osobu koja se, među desničarima u SAD-u, smatra Trumpovim nasljednikom.
Brojni mediji u Americi su objavili da je Vanceov tim aktivno tražio osobe na Grenlandu koje bi došle na aerodrom i pozdravile Vancea i njegovu suprugu Ushu, ali u tome nisu bili uspješni.
Aerodrom je, van osoblja i ljudi iz američke baze, bio prazan, što je bio jasan signal za Vancea, ali i za Trumpa da njihov narativ i retorika nisu dobrodošli na najvećem otoku na svijetu. Ista situacija bila je i na povratku u SAD, samo dva sata nakon dolaska na Grenland.
Vanceov govor na momente podsjećao na Vladimira Putina
Čak i ako je posjeta trajala samo dva sata, Vance je ipak uspio da održi govor, a sudeći prema njegovom sadržaju, i to je bio potpuni promašaj.
Govor pred američkim vojnicima u bazi Pituffik bio je sve samo ne dobar diplomatski potez. U njemu je Vance govorio o Danskoj kao da je u pitanju "smrtni" neprijatelj Amerike, a ne članica NATO-a i država koja je znala pružiti vojnu podršku SAD-u u prošlosti.
Pojedine Vanceove izjave su brojne analitičare u SAD-u podsjetile na retoriku predsjednika Rusije Vladimira Putina, koji je često upravo tim tezama opravdavao svoje agresivne poteze prema ruskim susjednim zemljama.
"Naša poruka Danskoj je vrlo jednostavna: Niste učinili dobar posao za ljude Grenlanda, niste dovoljno ulagali u ljude Grenlanda, a niste dovoljno ulagali ni u sigurnosnu arhitekturu ove nevjerojatne, predivne zemlje, ispunjene nevjerovatnim ljudima. To se mora promijeniti. A zato što se nije promijenilo, politika predsjednika Trumpa u vezi s Grenlandom je upravo takva kakva jeste", rekao je Vance.
Američki analitičari su podsjetili da je Putin često upravo na ovaj način pravdao invazije, direktno optužujući susjedne države da "ne brinu" o svojim stanovnicima.
Na isti dan formirana "vlada jedinstva"
Vanceovu posjetu Grenlandu su iskoristili i lideri četiri od pet najvećih stranaka na ovom otoku, koji su baš na taj dan potpisali koalicioni sporazum za "vladu jedinstva" u jeku otvorenih pretenzija SAD-a na ovaj teritorij.
Tako su stranke Inuit Ataqatigiit, Siumut, Atassut i Demokrati stavile svoje političke razlike na stranu i potpisale koalicioni sporazum.
Njihova politika, prema porukama samih lidera, bazirat će se na "sporom i mudrom putu ka nezavisnosti", ali i potpunom odbijanju američkih pokušaja da preuzmu kontrolu nad otokom koji se, formalno, i dalje nalazi pod kontrolom Kraljevine Danske.
Teško je očekivati da će Trump odustati od svojih pretenzija na Grenland, ali će poruku koju su mu poslali politički lideri, ali i građani, ovog otoka morati shvatiti za ozbiljno.