Većina afričkog zlata vrijedno desetine milijardi dolara završi u Emiratima
Zatim se zlato krijumčari izvan Afrike koja je najveći proizvođač ovog plemenitog metala na svijetu. Samo 2022. godine je s ovog kontinenta prokrijumčareno 435 tona zlata koje je vrijedno 30,7 milijardi dolara. Tvrdi se da većina tog zlata, između 80 i 85 posto, završi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Većina afričkog industrijskog zlata, koje čini 11 posto od ukupno proizvedenog zlata, izvozi se u Južnoafričku Republiku, Švicarsku i Indiju, a koristi se u medicini te u tehnološkoj, automobilskoj, zrakoplovnoj i odbrambenoj industriji.
Kada je u pitanju afričko zlato proizvedeno i u malim rudnicima i zanatskim radionicama te industrijsko zlato, u njegovom uvozu su 2022. prednjačili Emirati, Švicarska i Indija. Preciznije, 80 posto afričkog zlata je izvezeno u spomenute države, od čega se 47 posto odnosi na izvoz u UAE.
Neprijavljeno zlato je zlato koje nije prijavljeno ili nije deklarirano za izvoz. Većina zlata se deklarira tek kada se iz Afrike izveze u neku drugu državu, tj. tek tada postaje legalno.
U SwissAidu su ukazali da kada se ovaj plemeniti metal deklarira u zemlji kao što je UAE, onda se može legalno izvoziti u druge zemlje, a zakoni tih zemalja su vrlo često labavi kada je u pitanju utvrđivanje stvarnog porijekla zlata.
U Švicarskoj se posljednja lokacija obrade zlata smatra mjestom njegovog porijekla. Pa tako ako je zlato izvezeno iz Emirata, onda će se ova država smatrati njegovim porijeklom iako je stvarno porijeklo iz neke druge države, prenosi CNBC.