Eho Hladnog rata
118

Veldin Kadić: Putin sprema naciju za dugotrajan rat, smatra da je u sukobu sa cijelim Zapadom

F. H.
Ilustracija: A.L
Ilustracija: A.L
Veldin Kadić, viši asistent na odsjeku za sigurnosne i mirovne studije Fakulteta Političkih nauka u Sarajevu, za portal Klix.ba za godišnjicu invazije Rusije na Ukrajinu govorio o trenutnom položaju.

"Godišnjica od ruskog napada na Ukrajinu dobra je prilika da se sa distance od godinu dana pokušaju dati odgovori na mnoga nejasna pitanja koja su se tada pojavila. Iako je situacija u nekim aspektima dosta jasnija istovremeno se pojavljuju i određene nove enigme", govori Kadić.

Govor Vladimira Putina i eho Hladnog rata

Za Putinov govor kojeg je održao u utorak pred ruskom Federalnom skupštinom kaže da je njegova svrha bila da Ruse uvjeri da rat percipiraju i prihvate kao normalan

"Ako bi počeli od govora ruskog predsjednika od prije tri dana koji je već prozvan historijskim onda bi mogli lako zaključiti da je njegova primarna svrha da se unutar ruske nacije rat percipira i prihvati kao normalan, odnosno kao sastavni dio njihovih života sa kojim se trebaju naučiti živjeti što implicira u ruskoj vizuri da oni računaju na dugotrajni rat. Opravdanja koja navodi Putin i dalje su u potpunosti u koliziji sa ključnim principima Povelje UN-a, odnosno članova 2(4) i 2 (7) koji zabranjuju upotrebu sile i miješanje u unutrašnje poslove države", pojašnjava Kadić.

Kadić primjećuje kako Putin u svome govore percipira da je Rusija u ratu sa cijelim Zapadom, a ne samo Ukrajinom.

"Njegov govor nije uspio transformirati diskurs i ponuditi činjenice koji bi mogle biti prihvatljive unutar konteksta međunarodnog prava jer tvrdnje o nacističkom režimu u Kijevu, denacifikaciji Ukrajine i zaštiti ruskog stanovništva na ovakav način nisu održive i suvišno ih je komentirati. Interesantno je primijetiti da on percipira da je Rusija sada u ratu sa cijelim zapadom, a ne samo sa Ukrajinom što govori da bi njegovi ključni sljedeći strategijski potezi mogli prevazilaziti nivo postsovjetskog prostor", upozorava Kadić.

Veldin Kadić upozorava da je Putinova strategija šira od postsovjetskog prostora
Veldin Kadić upozorava da je Putinova strategija šira od postsovjetskog prostora

Pojašnjava da su takvi potezi vidljivi i iz najave Putina da će suspendirati učešće u novom Startu ugovoru, ali da se neće povući iz istoga, te da to odražava hladnoratovski eho.

"To je vidljivo iz najave da će suspendirati učešće u novom Start ugovoru ali da se neće povući iz istog. Iako je konfuzno u principu šta to znači u praksi očito je da će njegovi sljedeći potezi odražavati hladnoratovski eho. Činjenica da u svom govoru u toku samog rata stavlja u fokus ekonomski napredak Rusije je odraz njegove nemoći da napravi prevagu u ovom ratu i ponudi građanima opipljiv 'ratni' napredak", kaže Kadić.

Odnosi sa Kinom

Viši asistent na Odsjeku za sigurnosne i mirovne studije smatra da je u ovom momentu za rusko političko vodstvo važno da se umanji međunarodna percepcija koja etiketira Rusiju kao državu koja je ključni "international spoiler" posebno u zemljama trećeg svijeta i globalnog Juga. Stoga su potrebna nova savezništva i posjeta visokog dužnosnika Kine na tom tragu Rusiji može dati vjetar u leđa iako u takvim procjenama treba uzeti u obzir i druge stvari.

"Rusija i Kina nisu nikakvi strateški saveznici nego zemlje koje u globalnim aspiracijama zajednički djeluju kako bi se suprotstavili zapadnoj dominaciji. Iako su ujedinjeni po pitanju dominacije zapada i sarađuju na obostranu korist Rusija i Kina imaju značajno različite ambicije i vizije jer Kina svoju globalnu poziciju gleda samostalno van sukoba zapada i Rusije" kaže Kadić.

Putin na sastanku sa ministrom vanjskih poslova Kine Wang Yi (Foto: EPA-EFE)
Putin na sastanku sa ministrom vanjskih poslova Kine Wang Yi (Foto: EPA-EFE)

Ipak, podvlači da ne treba zaboraviti da Kina službeno nije osudila Rusku agresiju niti je podržala što govori o njenoj samostalnoj viziji; iako se u postojećoj konstelaciji to može smatrati kao podrška Rusiji jer svako ko nije osudio jasan čin agresije ali nije ga ni podržao logikom stvari u ovom slučaju bio bi bliže Rusiji i Kremlj to tako i percipira. No, stvarna poruka toga je nešto drugačija.

"Odnos Kine sa EU i SAD-om podjednako joj je važan kao i sa Rusijom za njene globalne aspiracije i produbljivanje rusko-kineskog partnerstva u ovom vremenu treba se posmatrati u tom kontekstu", stav je Kadića.

Zapadna podrška Ukrajini

Kadić kaže da je za Ukrajinu najvažnije da ne izgubi podršku Velike Britanije i SAD-a, jer je znatan dio država EU već gotovo sigurno umoran od rata.

Za Ukrajinu ostaje najvažnije da ne izgubi podršku osovine London-Washington jer značajan dio država EU sa potpuno slabim vojnim kapacitetima i energetskom nesigurnošću je gotovo sigurno već umoran od ukrajinskog rata na svojim granicama i ne bi iznenadilo ukoliko podrška počne slabiti u budućnosti a pritisci na Zelenskog za mirovnim sporazumom rasti. Naravno, tu se misli prije svega na zemlje stare Evrope, odnosno osovinu Pariz-Berlin", zaključuje Kadić.