"Ne vojnoj vladavini"
0

Veliki sukob demonstranata i vojske u Sudanu, poginule najmanje dvije osobe

V. K.
(Foto: EPA-EFE)
Nakon što su predstavnici sudanske vojske početkom sedmice svrgnuli premijera i uhapsili civilni dio vlasti, stanovnici glavnog grada Khartuma organizovali su za vikend masovne demonstracije protiv odluka vojne vlasti da privremeno preuzmu upravljanje državom.

Vojska je početkom sedmice u potpunosti preuzela rukovođenje državom što je izazvalo veliko nezadovoljstvo stanovnika koji su zatražili od vojnih zvaničnika da pod hitno oslobode premijera države Abdallu Hamdoka i druge civilne predstavnike vlasti.

Masovne demonstracije organizovane su u glavnom gradu Khartumu, ali i u gradovima kao što su Nyala i Omdurman.

Iako su demonstracije počele mirno, vrlo brzo su se pretvorile u sukob demonstranata i vojske. Demonstranti su se okupili ispred vladinih institucija, a snage sigurnosti otvorile su vatru prema okupljenim stanovnicima.

"Za sada su prijavljena dva smrtna slučaja. Vojnici su otvorili vatru na nenaoružane demonstrante. Stotine vojnika čuva puteve koji vode do vojnog štaba i predsjedničke palate u Kartumu", saopćili su aktivisti iz Sudana.

Hiljade demonstranata koji su se okupili u najvećim gradovima, uzvikivali su brojne parole protiv vojnih zvaničnika.

"Mi smo slobodni revolucionari, nastavićemo naš put demokratske tranzicije", "Ne, ne vojnoj vladavini", samo su neke od parola koje su uzvikivali demonstranti.

Sudanski aktivisti i članovi brojnih nevladinih organizacija također su se pridružili demonstrantima na ulicama te su poslali poruke da ne žele da zemljom upravlja vojska.

"Nama neće vladati vojska. Vojne snage su krvave i nepravedne. Više ih se ne plašimo", rekli su aktivisti.

Povodom protesta u Sudanu oglasili su se i brojni svjetski zvaničnici. Državni sekretar SAD-a Antony Blinken rekao je kako će Sjedinjene Američke Države uvijek stajati uz sudanski narod.

"Vojne snage Suadana moraju poštovati ljudska prava. Svako nasilje nad mirnim demonstrantima je nedopustivo", rekao je Blinken.

Britanski specijalni izaslanik za Sudan i Južni Sudan Robert Fairweather pozvao je sudanske snage sigurnosti da poštuju slobodu izražavanja.

"Miran protest je osnovno demokratsko pravo. Sigurnosne službe i njihovi čelnici snosit će odgovornost za svako nasilje nad demonstrantima", rekao je britanski zvaničnik.