Ispaljena na Ukrajinu
44

Veliko istraživanje pokazalo da 91 posto dijelova u sjevernokorejskoj raketi potiče sa Zapada

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Sjevernokorejski balistički projektil, koji je prošlog mjeseca ispalila ruska vojska u Ukrajini, sadržavao je stotine komponenti koje potječu od kompanija u SAD-u i Evropi, prema novom izvještaju.

Nalazi označavaju prvu javnu identifikaciju oslanjanja Sjeverne Koreje na stranu tehnologiju za svoj raketni program i naglašavaju stalan problem s kojim se suočava Bidenova administracija dok pokušava spriječiti da jeftina mikroelektronika zapadnjačke proizvodnje namijenjena civilnoj upotrebi završi u oružju koje koristi Sjeverna Koreja, Iran i Rusija.

Istraživačka organizacija Conflict Armament Research, ili CAR, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, izravno je ispitala 290 komponenti iz ostataka sjevernokorejskog balističkog projektila pronađenog u januaru u Harkovu u Ukrajini i otkrila da su 75 posto komponenti dizajnirale i prodale kompanije uključene u Sjedinjene Američke Države, prema izvještaju podijeljenom s CNN-om.

Dijelovi pronađeni u raketi
Dijelovi pronađeni u raketi

Dodatnih 16 posto komponenti pronađenih u projektilu bilo je povezano s kompanija registriranim u Europi, otkrili su istraživači, a devet posto s kompanijama registriranim u Aziji. Ove komponente prvenstveno su sačinjavale navigacijski sistem projektila i mogle su se pratiti do 26 kompanija sa sjedištima u SAD-u, Kini, Njemačkoj, Japanu, Nizozemskoj, Singapuru, Švicarskoj i Tajvanu, stoji u izvještaju.

Prošle godine, kao što je CNN prethodno izvijestio, CAR je utvrdio da su 82 posto komponenti unutar jurišnih bespilotnih letjelica iranske proizvodnje koje ispaljuje Rusija unutar Ukrajine proizvele američke kompanije.

Uz opsežne sankcije i kontrole izvoza usmjerene na ograničavanje pristupa zapadnjačkoj tehnologiji, krajem 2022. Bidenova administracija također je uspostavila opsežnu radnu skupinu za istraživanje kako američke i zapadne komponente, uključujući mikroelektroniku američke proizvodnje, završavaju u Iranu.

Nije jasno koliko je ta radna skupina napredovala - Vijeće za nacionalnu sigurnost nije odgovorilo na brojne zahtjeve za komentar.

Najnovije izvještaj CAR ne imenuje konkretne kompanije koje su proizvele komponente, jer nema dokaza da su kompanije namjerno slale dijelove u Sjevernu Koreju, umjesto toga, komponente su vjerovatno preusmjerene negdje u golemom globalnom lancu opskrbe nakon što su ih kompanije prodale raznih međunarodnih distributera. CAR stoga radije radi s kompanijama kako bi pokušali riješiti problem umjesto da ih imenuje i posramljuje, rekao je glasnogovornik CAR-a za CNN.

Istraživanje također pokazuje da je Sjeverna Koreja uspjela proizvesti projektil i brzo ga poslati Rusiji. Komponente koje su istraživači ispitali proizvedene su između 2021. i 2023. Na temelju tih datuma proizvodnje, istraživači kažu da raketa "nije mogla biti sastavljena prije marta 2023.", a Rusija ju je koristila u Ukrajini do januara.

Činjenica da se čini da se proizvodnja raketa u Sjevernoj Koreji potiče od dijelova koji potječu sa Zapada naglašava koliko je SAD-u i njegovim saveznicima teško kontrolirati kamo ide komercijalna elektronika, posebice poluvodičke komponente koje je iznimno teško pratiti nakon što uđu u globalnu industriju. opskrbnog lanca.

Nalazi pokazuju da je Sjeverna Koreja "razvila snažnu mrežu za preuzimanje sposobnu zaobići, bez otkrivanja, režime sankcija koji su na snazi gotovo dva desetljeća", stoji u izvještaju CAR-a.

I dok Rusiju i dalje opskrbljuju Sjeverna Koreja i Iran, Bidenova administracija nije mogla poslati novo oružje i opremu ukrajinskoj vojsci jer Kongres nije odobrio potrebna dodatna sredstva za to.