Pored toga, litvanski zvaničnici žestoko su se usprotivili načinu vladanja Lukašenka, a najglasniji u optužbama bio je ministar vanjskih poslova Linas Linkevičius.
"Oni su i dalje na ulicama, prosvjeduju, iako su mnoge od njih pretukli i stavili pod nadzor. Bjelorusi su i dalje hrabri i pokušavaju se izboriti za osnovne stvari kao što su demokratski izbori", rekao je za tamošnje medije Linkevičius.
Razloga za podršku litvanskih zvaničnika demonstrantima u Bjelorusiji ima mnogo. Prije svega, tu možemo govoriti o klasičnom interesu susjeda koji ne želi nerede nedaleko od svojih granica. Ipak, u slučaju litvanske podrške, u pitanju je pozadina koja ima duboku historijsku ulogu.
Poljsko-litvanska unija koja je postojala u periodu od 1569. do 1795. obuhvatala je većinski prostor i same Bjelorusije.
Aveti prošlosti u kontekstu odnosa Litvanije i Bjelorusije, probudili su se krajem prošle godine kada je u Viljnusu organiziran događaj u čast pobunjenika iz 1863. godine koji su se zalagali za obnavljanje ove unije država. Upravo su na ovom događaju bile istaknute "zabranjene" zastave Bjelorusije sa crvenim i bijelim bojama. Danas, ta zastava predstavlja simbol otpora vlasti Lukašenka, i mnogi su mišljenja da je upravo ovaj događaj bio lajt motiv da se pokrenu demonstracije protiv Lukašenka.
"Mi u Bjelorusiji i Litvaniji smo bili zajedno u Kneževini Litvaniji stoljećima iako sada mnogi žele da umanje značaj toga.", rekao je na tom okupljanju Arvydas Juozaitis, lider nacionalnog litvanskog pokreta.
Pored ovih događaja, veliku poveznicu između ove dvije zemlje predstavlja i to da su obje bile pod sovjetskom diktaturom i da iz tog perioda nemaju lijepa iskustva. Liberal i član Evropskog parlamenta Petras Austrevicius u izjavi za litvanske medije rekao je kako ga veza između Bjelorusije i Litvanije u ovim teškim trenucima ne iznenađuje.
"Naše zemlje su uvijek bile bliske po pitanju historije, kulture i ekonomije. Zbog toga, mi bolje razumijemo Bjelorusiju od drugih evropskih zemalja." rekao je Austrevicius.
Protesti u Bjelorusiji ulaze već u trinaesti vikend ali Aleksandar Lukašenko i dalje odbija predati dužnost predsjednika. Čini se kako demonstranti u Bjelorusiji jedinu podršku imaju u litvanskim zvaničnicima iako su se u posljednjih nekoliko mjeseci skoro svi evropski zvaničnici oglasili po ovom pitanju.