Zahtjev Skupštine, koji je sastavilo 327 zakonodavnih tijela iz svih zemalja Vijeća Evrope, dio je rezolucije koja je juče usvojena pod nazivom "Prijetnje slobodi medija i bezbjednosti novinara u Evropi".
U dijelu Rezolucije 2317, u kojoj se članice Vijeća Evrope pozivaju da učine više za zaštitu novinara i uzbunjivača, navodi se da Skupština smatra da zatvaranje i krivično gonjenje Assangea predstavlja opasan presedan za žurnaliste.
U dokumentu se napominje da se Skupština pridružuje preporukama specijalnog izvjestioca UN za mučenje i druge oblike okrutnog, nehumanog i degradirajućeg tretiranja ili kažnjavanja Nielsa Melcera, koji je 1. novembra 2019. godine upozorio da treba zabraniti izručenje Assangea SAD i smjesta ga osloboditi.
Melcer je oštro kritikovao vlasti Velike Britanije, SAD, Švedske i Ekvadora zbog toga što nisu propisno ispitali njegove izvještaje o tome da je Asssange izložen psihičkoj torturi, javio je "Sputnjik".
Asssangeu prijeti do ukupno 175 godina zatvora ukoliko bude osuđen na osnovu optužbi za ulogu u objavljivanju povjerljivih američkih dokumenata koji upućuju na mogućnost da su američke snage u Iraku činile ratne zločine.