Svijet
14

Virus Zika nije smrtonosan, ali WHO ne zna šta da očekuje usljed širenja

Klix.ba
Ilustracija (Foto: EPA)
Ilustracija (Foto: EPA)
Iako nije smrtonosan, stručnjaci ne znaju koje su potencijalne komplikacije virusa Zika.

Virus Zika javlja se u tropskim krajevima u području gdje živi znatna populacija komaraca, a do sada je najčešće bio registrovan u zemljama Afrike, Sjeverne i Južne Amerike, južne Azije i zapadnog Pacifika.

Zbog činjenice da je tek 2007. godine zabilježeno prvo značajno širenje bolesti, te da se od 2013. godine dešavaju sporadična širenja u osjetljivim područjima, ne postoji odgovor na pitanje o njenoj potencijalnoj destruktivnosti na bazi veće populacije ljudi.

"Zbog činjenice da se prije 2007. godine nije desilo značajno širenje virusa Zika trenutno se zna vrlo malo o komplikacijama koje bolest može izazvati", saopćeno je iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Ono što WHO zna jeste da Zika uzrokuje povišenu temperaturu i osip, dok su zabilježeni i slučajevi konjuktivitisa, bolova u mišićima, zglobovima te osjećaj umora. Simptomi traju dva do sedam dana.

Zasad se simptomi liječe lijekovima protiv bolova i temperature, odmorom i konzumiranjem tekućine.

U Sjedinjenim Američkim Državama do utorka su zabilježena četiri slučaja bolesti, u četiri različite savezne države. U Kanadi zasad nema slučajeva oboljenja, mada vlada smatra kako postoji rizik za ljude koji putuju u toplije krajeve.

Zabilježen je slučaja bolesti u Danskoj, a vlasti Ujedinjenog Kraljevstva registrovale su četiri slučaja oboljenja. U Australiji su svojim građankama u drugom stanju savjetovali da ne putuju u područja u kojima virus obitava.

Savjet je baziran na podacima koji ukazuju na to da se kod beba zaraženih majki povećava rizik od oboljenja od smrtonosne mikrocefalije.