On je kazao da je NATO priznao promjenu sigurnosne situacije 2014. godine nakon ruske okupacije Krima.
"Svi smo svjesni da je vrijeme ključno kada je riječ o ponovnom uspostavljanju kolektivne sigurnosti, jer neprijatelj određuje kada i gdje će vas napasti, kao i dužinu sukoba. Nažalost, Ukrajina je to iskusila", rekao je.
Na pitanje da li je NATO spreman, odgovara potvrdno.
"Naš primarni zadatak je da budemo spremni. Ako se to desi danas, morate se boriti sa onim što imate. To je uvijek kombinacija spremnosti za danas i poboljšanja mogućnosti za budućnost", ističe.
Na pitanje o spremnosti NATO-a na njegovom istočnom krilu, gdje postoji najviše potencijalnih prijetnji, podsjetio je kako je Alijansa povećala svoje prisustvo u baltičkim državama od 2016. godine, kao i u Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj od izbijanja potpunog rata u Ukrajini.
"Sada imamo osam takvih borbenih grupa, svaka je sa bataljonom i mogu se kombinovati u brigadu ako je potrebno. Relevantne zemlje stalno sarađuju na ovom mehanizmu. Razmotrit ćemo dodatne zahtjeve. Ali za sada je to dovoljno", rekao je Bauer.
Naveo je i da ga ne brine mogućnost povećanja prijetnji iz Rusije nakon reizbora Vladimira Putina, jer je rat u Ukrajini oslabio Rusiju, a modernizacija njenih trupa će biti komplikovana sankcijama Zapada.
"Vidimo da Rusija ima kapacitete za proizvodnju velikih količina oružja, ali njihov kvalitet stalno opada od početka rata. Imaju planove, ali su u ratu, pa će im trebati dosta vremena. Neće im biti lako", rekao je Bauer.