Samit G20
12

Vječni grad okupio svjetske moćnike: O čemu će lideri najjačih zemalja razgovarati u Rimu

V. K.
(Foto: EPA-EFE)
Moćnici najjačih svjetskih zemalja članica G20, stigli su na okupljanje u Rimu gdje će se tokom vikenda održati Samit zemalja G20 u čijem fokusu će biti klimatske promjene, ali i pokretanje svjetske ekonomije nakon pandemije koronavirusa.

Prvi veći skup ovakvog tipa nakon pandemije koronavirusa, obilježit će razgovori o brojnim temama koje u ovom trenutku opterećavaju najrazvijenije zemlje svijeta.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres prilikom dolaska na skup upozorio je lidere da pokažu više ambicija kako bi se unaprijedili već ranije zacrtani ciljevi vezani za klimatske promjene.

"Još uvijek imamo vremena stvari postaviti na pravi put i mislim da je ovaj sastanak prilika da to učinimo", rekao je Guterres.

Većina šefova zemalja G20 stigla je u Rim u subotu ujutro u kongresni centar La Nuvola gdje je upriličeno i zajedničko fotografiranje po prvi put nakon 2019. godine.

Kamere su uhvatile američkog predsjednika Bidena kako razgovara s predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom i predsjednikom Demokratske Republike Kongo.

Samitu su se pridružili i lideri najvećih evropskih zemalja, a predsjednik Francuske Emmanuel Macron rekao je kako jedna od tema kojoj lideri moraju posvetiti pažnju jeste i energetska kriza.

"U narednim sedmicama i mjesecima moramo stabilizovati cijene kako ne bismo izazvali neizvjesnost i potkopali oporavak globalne ekonomije. Moramo imati bolju koordinaciju kako bismo izbjegli veliki skok cijena", rekao je Macron.

Iako ne prisustvuje u Rimu, predsjednik Rusije Vladimir Putin obratio se putem videolinka liderima zemalja G20, a fokus njegovog govora bio je vezan za aktuelno energetsku krizu.

"Pretjerani stimulativni programi doveli su do sveukupne stabilnosti i povećanja cijene roba na tržištima. To uključuje i tržišta energije i hrane. Ozbiljan budžetski deficit s kojim se suočavaju razvijene ekonomije je osnovni uzrok svih problema. Želio bih naglasiti da szu Sjedinjene Američke Države činile 40 posto ukupnog budžetskog deficita zemalja G20 u periodu od 2020. do 2021. godine", rekao je Putin.

Koje teme će biti u fokusu samita?

Pored tema koje se vežu za klimatske promjene i energetsku krizu, svjetski lideri trebali bi razgovarati i o aktuelnoj situaciji kada je riječ o pandemiji koronavirusa.

Italijanski premijer Mario Draghi rekao je kako je moralno neprihvatljiva činjenica da je samo 3 posto od više od šest milijardi doza vakcina protiv koronavirusa otišlo u najsiromašnije zemlje Afrike i Azije.

Tokom sastanaka koji će se održavati za vikend, lideri najjačih zemalja trebali bi pažnju posvetiti i povećanju globalne stope poreza na dobit na najmanje 15 posto što je mjera koju je do sada podržalo 140 zemalja širom svijeta.

"Danas će lideri G20 podržati uspostavljanje historijskog globalnog minimalnog poreza. Ova mjera će oporezivati velike multinacionalne kompanije po minimalnoj stopi od 15 posto i zahtijevati od njih da plaćaju porez u zemljama u kojima posluju", navodi se.

Tema koja će izazvati svakako najviše pažnje, odnosit će se na Iran i nuklearni program ove države.

Američki predsjednik Joe Biden sastat će se na ovu temu s liderima Njemačke, Francuske i Velike Britanije kako bi ponovo potencirao priču o obnavljanju Nuklearnog sporazuma iz kojeg su se povukli i Sjedinjene Američke Države kao i Iran.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je kako će na sastanku lidera Njemačke, Francuske, Velike Britanije i SAD-a biti ljudi koji se slažu skoro po svim pitanjima kada je riječ o iranskom nuklearnom programu.

"Čuli smo da Iranci podržavaju vraćanje u Nuklearni sporazum, ali mislim da moramo sačekati kako bismo se zaista uvjerili da se namjeravaju vratiti za pregovarački stol", rekao je Sullivan.