Vladimir Putin u problemu zbog lošeg stanja ekonomije, oligarsi traže kraj rata u Ukrajini?
Dok je izvoz fosilnih goriva, odnosno nafte i prirodnog gasa, i dalje značajan izvor prihoda za Rusiju, problemi postaju sve veći u samoj zemlji.
Vlasti su zbog inflacije, koja je porasla zbog visokih izdataka za vojsku, krenule u povećanje kamatnih stopa, a dodatan problem stvara i manjak radnika u ovoj zemlji.
Zbog toga, kako piše Reuters, ruska "elita", odnosno najbogatiji ljudi u ovoj zemlji koji podržavaju Putina, traži da se pod hitno zaustavi rat u Ukrajini, kako bi se ekonomija oporavila.
Rusija je povećala izdvajanja za odbranu na najviši nivo od raspada Sovjetskog Saveza, na 6,3 posto BDP-a ove godine, što čini trećinu budžetskih izdataka. Ova potrošnja je izazvala inflaciju. Uz to, ratni manjak radne snage doveo je do rasta plata.
Pored toga, vlada je tražila veće prihode od poreza kako bi smanjila fiskalni deficit.
Putinova frustracija bila je očigledna tokom sastanka u Kremlju s liderima poslovnog sektora 16. decembra, gdje je prema riječima dva izvora, koji su upoznati sa ekonomskim diskusijama u Kremlju i vladi, "izgrdio" najviše ekonomske zvaničnike.
Jedan od izvora, koji je bio obavješten nakon sastanka, rekao je da je Putin bio vidno nezadovoljan kada je saznao da su privatna ulaganja smanjena zbog visokih troškova kredita.
Kremlj je objavio Putinove uvodne komentare u kojima je pohvalio biznis-klimu u Rusiji, ali nije identifikovao nijednog od učesnika na ovom zatvorenom sastanku.
Putin je u televizijskom obraćanju ministrima rekao da je nedavno razgovarao s poslovnim liderima o rizicima smanjenja kreditne aktivnosti za dugoročni rast, očigledno upućujući na decembarski sastanak.
Neki od najmoćnijih ruskih biznismena, uključujući direktora Rosnefta Igora Sečina, direktora Rosteca Sergeja Čemezova, tajkuna u aluminijumskoj industriji Olega Deripasku i Alekseja Mordashova, najvećeg akcionara u proizvođaču čelika Severstal, javno su kritikovali visoke kamatne stope.
Dok je Kremlj priznao da je došlo do "ogromnih problema" u ekonomiji zbog sada već skoro trogodišnjeg rata u Ukrajini, Putin je rekao da su "vojni ciljevi ispunjeni", što sugeriše da bi, pod pritiskom svojih "finansijera", mogao doći za pregovarački stol.