U regiji Xinjiang
8

Vlast SAD-a: Sintetička kosa u Kini se proizvodi prisilnim radom

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Tržište sintetičke kose i proizvoda za nadogradnju kose u Sjedinjenim Američkim Državama raste. Veliki broj takvih proizvoda je nastao u Kini i to prisilnim radom.

U SAD-u je 2018. godine ovo tržište vrijedilo više od 2,8 milijardi dolara, podaci su kompanije Mintel. Na svjetskom tržištu ovi proizvodi, a to se prije svega odnosi na sintetičku crnu kosu, su poznati pod nazivom crno zlato. U međuvremenu, njihova cijena samo raste. Većina proizvoda je nastala u azijskim zemljama, prvenstveno u Kini, objavio je CNN.

U kineskim tvornicama se proizvodi hiljade kilograma sintetičke kose za američko tržište. Aktivnostima američke vlasti je utvrđeno da su takvi proizvodi posljedica prisilnog rada u Kini. To je najizraženije u zapadnoj regiji Xinjiang.

Organizacije za ljudska prava tvrde da je u ovom dijelu Kine dva miliona Ujgura i drugih etničkih manjina zatočeno u radnim logorima od 2016. Vlast ove zemlje je poručila da je riječ o "centrima za stručno osposobljavanje" i da je razvoj tvorničkih poslova u cilju "ublažavanja siromaštva".

Zato su pojedine kineske kompanije koje se bave ovom djelatnošću pod nadzorom i istragom u SAD-u. Neke od američkih kompanija su obustavile uvoz ovih proizvoda nakon što su saznale za prisilni rad.

Za profesoricu Tiffany Gill je tužno što proizvode koristi veliki broj afroamerikanaca koji su i sami iskusili prisilni rad tj. ropstvo.