Vlasti Južne Afrike uprkos pritiscima ne žele uhapsiti Putina: To bi bila objava rata
Ramaphosa je u sudskim dokumentima, koji su objavljeni jučer, rekao da je "Rusija jasno stavila do znanja da bi hapšenje njenog predsjednika bila objava rata".
Najveća južnoafrička opoziciona stranka Demokratska alijansa otišla je čak na sud kako bi pokušala prisiliti vlasti da izvrše hapšenje Putina, ako on kroči u zemlju.
Kao potpisnica ugovora o osnivanju Međunarodnog kaznenog suda, Južnoafrička Republika obavezna je uhapsiti Putina na temelju optužnice koju je sud podigao protiv ruskog lidera u martu za ratne zločine koji uključuju otmicu djece iz Ukrajine.
U svom odgovoru, Ramaphosa je opisao te poteze kao neodgovorne, poručivši da je nacionalna sigurnost u pitanju. Prema riječima predsjednika, Južna Afrika traži izuzeće prema pravilima ICC-a na osnovu činjenice da bi hapšenje moglo ugroziti "sigurnost, mir i red države".
"Bilo bi u suprotnosti sa našim ustavom rizikovati ratovanje sa Rusijom", rekao je, dodajući da bi to bilo protivno njegovoj dužnosti da zaštiti zemlju.
Podsjećamo, Putin je pozvan u Južnu Afriku u augustu, kada je zemlja domaćin sastanka za članice zemalja Bricsa-a (Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku). Dopuštanje Putinu da prisustvuje sastanku BRICS-a stavilo bi veći pritisak na odnose Južne Afrike sa SAD-om i drugim važnim zapadnim diplomatskim i trgovinskim partnerima.
Odnosi SAD-a i Južne Afrike već su pod zategnutošću nakon što je SAD optužio najrazvijeniju afričku državu da Moskvi dostavlja oružje za rat u Ukrajini na ruskom teretnom brodu koji je u decembru posjetio glavnu južnoafričku pomorsku bazu u blizini Cape Towna.
Južnoafrička Republika je zanijekala bilo kakvu transakciju s oružjem, no Ramaphosa je naredio istragu o posjetu broda Lady R, koji je pod sankcijama SAD-a jer je navodno prevozio oružje za Moskvu.