Analiza The Economista
47

Volodimir Zelenski bi mogao (neočekivano) biti sretan s pobjedom Donalda Trumpa

N. Ž.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski (Foto: EPA-EFE)
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski (Foto: EPA-EFE)
Pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u shvaćena je većinom kao loš znak za Ukrajinu, u kontekstu rata ove zemlje s Rusijom. Ipak, analiza The Economista kaže da bi Volodimir Zelenski mogao biti sretan s budućnim američkim predsjednikom.
Kako piše ovaj list, Zelenski je imao brojne probleme, u kontekstu odgovora njegove zemlje na rusku agresiju, s uskoro bivšom administracijom u Washingtonu.

Bez obzira na to što Joe Biden, trenutni predsjednik SAD-a, nominalno podržava Ukrajinu, dolazak pomoći iz Washingtona je imala brojne prepreke, a Zelenski nije dobio podršku za korištenje zapadnog oružja za udare na mete u Rusiji.

S dolaskom Donalda Trumpa, sve će se promijeniti, a situacija može ići u jednom od dva smjera.

Kako stoji u analizi The Economista, postoje dva gruba plana za budućnost odnosa SAD-a prema rusko-ukrajinskom sukobu. Jednog podržava Trumpov potpredsjednik J.D. Vance, a koji bi podrazumijevao povlačenje pomoći za Ukrajinu i insistiranja na "zamrzavanju" sukoba, odnosno davanje kontrole Rusiji nad određenim teritorijem Ukrajine.

Međutim, postoji i plan kojeg je iznio Mike Pompeo, bivši državni sekretar tokom Trumpovog prvog mandata. On bi uključivao više pomoći za Ukrajinu i garancije da će ova država biti na putu ka članstvu u NATO-u.

Ovo su dva dijametralno različita plana, ali The Economist kaže da niti jedan još nije "favorit" u očima budućeg predsjednika SAD-a.

Također, kako se ističe u analizi, pitanje je kako će reagovati Vladimir Putin, predsjednik Rusije. Njegovi saradnici su u javnost iznosili različite poruke o tome šta je njegov stav.

Jedni kažu da je Putin spreman sjesti za pregovarački stol i razgovarati o mirovnom rješenju, dok drugi kažu da bi u tom scenariju Putin tražio "potpunu kapitulaciju" Ukrajine.

U prilog drugoj grupi ide činjenica da Rusija bilježi značajan napredak na frontu, osvajajući veću količinu teritorija u prethodnom periodu.

Srećom po Zelenskog, dolazak zapadnog oružja iz SAD-a, ali iz Evropske unije, znači da Ukrajinci i dalje mogu voditi rat i braniti teritorije oko kojih se trenutno vode borbe.

Vrijedi i podsjetiti na to da Trump nije konvencionalni političar, već da je osoba koja često zna mijenjati svoja viđenja i stavove, te da je izrazito nepredvidljiv.

Tokom kampanje je svoju vanjskopolitičku poruku temeljio upravo na toj nepredvidljivosti, tako da se može reći da se suštinski ne zna šta će biti njegovi potezi po dolasku u Bijelu kuću 20. januara 2025. godine.

Ipak, jedno je sigurno - Trump će pokušati na sve načine da zaustavi rat u Ukrajini, a Zelenski se može nadati da će to uraditi na način koji će više odgovarati Kijevu nego Moskvi.