Na ovaj način je Vrhovni sud odbio novi Trumpov pokušaj da ne dopusti uvid u finansijski izvještaj, pokrečući krivičnu istragu koja bi se mogla završiti tužbom.
Tačnije, odbijen je Trumpov zahtjev da odloži primjenu sudske odluke donijete 7. oktobra po kojoj se računovodstvenoj kompaniji Mazars USA nalaže da preda materijale i podatke velikoj poroti koju je sazvao okružni tužilac Cyrus Vance sa Manhattana, inače iz redova Demokratske stranke, a koji ih već mjesecima traži.
Vrhovni sud u kojem su većina sudija konzervativci, još je u julu 2020. naredio Donaldu Trumpu da državnom advokatu preda te dokumente, što su Trumpovi advokati dosad uspijevali spriječiti.
"Posao se nastavlja", kratko je reagirao Cyrus Vance u saopćenju.
Istraga se vodi iza zatvorenih vrata pred velikom porotom i državni advokat, demokrat, uglavnom šuti o njenom toku. Shodno tome, niko ne zna kada će završiti ni hoće li se završiti krivičnom prijavom što bi bio prvi takav slučaj za nekog bivšeg predsjednika.
Istraga koja je u početku bila usmjerena na uplate koje je Trump prije predsjedničkih izbora 2016. izvršio navodno u korist dvije ljubavnice, sada se bavi i sumnjama u poreznu utaju, prevaru u osiguranju i u bankovnu prevaru, primjetno je iz dokumenata predatih sudu.
U sklopu toga su ispitani uposlenici Deutsche Banka koji je dugo bio finansijska podrška Trumpu i njegovom holdingu Trump Organizationu, kao i uposlenike njegove osiguravajuće kompanije Aon.
Uz to je ponovo ispitan Trumpov lični advokat Michael Cohen koji je trenutno u kućnom pritvoru od 2018. godine gdje služi trogodišnju kaznu.
Cohen je u Kongresu izjavio da su Trump i njegova kompanija povećavali ili umjetno umanjivali svoje imovine kako bi dobili zajam ili umanjili porez.
Trump je u jednoj svojoj izjavi kazao da je ovaj postupak zapravo nastavak najvećeg političkog lova na vještice u historiji SAD-a.
Ukoliko se sumnje pokažu istinite i Trump bude optužen, postoji mogućnost da bivši američki predsjednik završi u zatvoru, piše CNN.