Tvrde istraživači
19

Washington Post: Stručnjaci iz WHO-a su od početka izvještavali Trumpa o koronavirusu

A. B.
Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija
Kolumnista Washinghton Posta Dana Milbank objavio je istraživački tekst u kojem navodi da su se desetine američkih istraživača, ljekara i stručnjaka nalazile u ženevskom uredu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pomno prateći nastanak i razvoj koronavirusa te su o svemu tome pravovremeno izvještavali Trumpovu administraciju.

Washinghton Post piše da su ti izvještaji uključivali i samo otkriće i širenje koronavirusa u Kini te da su u timu američkih stručnjaka i ljekara bili članovi Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji su puno radno vrijeme provodili u sjedištvu WHO-a i pisali detaljne izvještaje o kretanju koronavirusa. Također, održavane su i svakodnevne i redovne komunikacije između Trumpove administracije i WHO-a o razvoju krize.

Brojni američki i međuanrodni zvaničnici su istakli da prisustvo tolikog broja američkih stručnjaka i istraživača umanjuje zapravo optužbe predsjednika Trumpa da WHO nije na vrijeme izvijestila o opasnosti koronavirusa kao i to da je loše reagovala na pandemiju da bi zaštitila Kinu.

Je li pravedno kriviti WHO?

U tekstu je navedeno i to da je Trumpova administracija također oštro kritikovala i kinesku vladu zbog uskraćivanja informacija o koronavirusu.

Deborah Birx stručnjakinju iz State Departmenta koja pripada timu za borbu protiv pandemije u Bijeloj kući, novinari su upitali je li pravedno kriviti WHO za zataškivanje informacija o širenju koronavirusa s obzirom na to da je poznato da su brojni američki stručnjaci i ljekari sve vrijeme početka i trajanja krize bili u sjedištu WHO-a na šta je ona diplomatski prebacila krivicu na Kinu uz komentar da je neophodno "prekomjerno komunicirati" u ovakvim situacijama.

"Zemlja iz koje je potekao koronavirus zapravo ima veću moralnu obavezu da više komunicira, bude transparentnija jer na osnovu toga sve ostale države donose odluke i odlučuju kako da se ponašaju. Na globalnom nivou to znači da se na vrijeme mora shvatiti koliko je bitno voditi računa o prevenciji i djelovanju jer je ovaj zaraza ovim virusom nevjerovatno brzo širi", poručila je Birx.

Nakon videokonferencije koju je Trump vodio sa zemljama članicama G7 industrijski razvijenih zemalja, najveći dio razgovora je zapravo bio usmjeren na "nedostatak transparentnosti i da je WHO hronično loše upravljla pandemijom".

Washinghton Post piše da je videokonferencija organizovana nakon što je Trump otkazao finansiranje WHO-a zbog gore navedenih razloga te je upitao predstavnike G7 zemalja gdje zapravo ide sav novac koji se donira toj organizaciji navodeći da su upravo SAD jedne od najvećih donatora (godišnje izdvajaju i do 500 miliona dolara).

U izjavama nakon Trumpovog poziva lideri G7 su istakli da je veoma bitno podržavati WHO, a ne rušiti je.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron pružio je podršku WHO-u i naglasio da ona "ima ključnu ulogu u sadašnjoj krizi". Ništa drugačiji odgovor nije došao ni iz Njemačke i tom prilikom je kancelarka Angela Merkel kazala da pruža potpunu podršku WHO-u.

"Pandemija može biti poražena samo snažnim i koordiniranim međuanrodnim odgovorom", navela je Merkel. Kanada, Japan i predstavnici Evropske unije su također podržali WHO.

Stav Velike Britanije

Međutim, britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab je pozvao na preispitivanje rada WHO-a.

"Moramo ponekad postavljati teška pitanja kao naprimjer o tome kako je pandemoka nastala. Taođer, kada je riječ o samoj krizi, mišljenja o njoj bi trebala davati struka", dodao je Raab.

Među optužbama koje je Trump uputio WHO-u su bile i one da nisu istraženi vjerodostojni izvještaji kineskih vlada kao i to da nisu sposobni dobiti uzorke virusa koje Kina odbija isporučiti.

Pomoćnik Senata koji je zadužen za praćenje informacija o koronavirusu naveo je da Kina nije nastojala pružiti transparentne podatke u ranim fazama epidemije.

"Tražili smo od WHO-a da nam dostavi te informacije, ali to nisu uradili. Bilo je zapravo nejasno zbog čega, da li su ih zaista imali ili ih pod pritiskom Kineza nisu smjeli dijeliti", kazao je pomoćnik Senata koji je želio ostati anoniman zbog, kako je naveo, osjetljive teme.

Međutim, Daniel Spiegel koji je bio član Klintonove administracije i ambasador pri ženevskim organizacijama uključujući i WHO naglasio je da ta organizacija nema obavještajne niti istražne moći.

"Jesu trebali biti sumnjičavi naspram onoga što im Kina pruža, ali ipak treba uzeti u obzir da je WHO prepuštena volji država i onim informacijama koje im se žele pružiti", kazao je Spiegel.

Kolumnista Milbank je dalje u tekstu naveo da su ljekari Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) osim rada u WHO-u bili i članovi mnogih savjetodavbih grupa, a među njima je bio i direktor Odjela za globalne migracije i karantin pri CDC-u Martin Centron.

Dodao je i to da je Kina sredinom februara dopustila da je posjete dvojica američkih naučnika uz još 25 domaćih i međunarodnih stručnjaka iz osam zemalja, ali da Amerikancima nije bilo dozvoljeno da posjećuju Wuhan (izvor koronavirusa).

Istaknuto je i to da su od početka epidemije službenici CDC-a pratili bolest i savjetovali se sa kolegama iz WHO-a. Tim na čelu sa Ray Arthurom direktorom Globalnog centra za otkrivanje bolesti u CDC-u sastavljao je dnevni izvještaj o dešavanjima i epidemiji koji su bili kategorisani po stepenu hitnosti.

Tom prilikom je Arthur citirao službenika CDC-a koji je želio biti anoniman, ali je istakao da je prisustvovao svakodnevnim pozivima i načinima kako je CDC upravljao svim incidentima.

"Informacije su se u svakodnevnim izvještajima i telefonskim pozivima prenosile od zapovjednog lanca CDC-a do Odjela za zdravstvo i ljudske usluhe (HHS). Bilo kakve osjetljive informacije o rastućoj epidemiji službenici CDC-a su dijelili s američkim zvaničnicima u 'sigurnom' objektu koji je bio smješten iza CDC-ovog operativnog centra za vanredne situacije u svom sjedištu u Atlanti. Za odgovore na virus u njegovim ranim danima bio je zadužen sekretar HHS-a Alex Azar. Informacije o tome šta WHO planira učiniti ili saopćiti dijelile su se danima unaprijed", kazao je zvaničnik CDC-a.