Washington ubrzao razvoj hipersoničnog oružja: Kasnimo za Rusijom i Kinom
"Sve do nedavno, nije postojao pravi pokretač za nas da preuzmemo tu tehnologiju i stavimo je u sistem oružja. Nije bilo potrebe", rekao je viceadmiral Johnny Wolfe, direktor programa strateških sistema mornarice.
Sada postoji potreba, zbog čega imaju osjećaj hitnosti, dodao je.
Wolfe je, govoreći za CNN dok je vojska izvodila dva probna lansiranja raketa kako bi prikupila podatke za hipersonični razvoj, priznao da su Kina i Rusija razvile oružje koje SAD nisu.
Svako od dva probna lansiranja uključivalo je desetak različitih eksperimenata u različitim poljima kao što su materijali otporni na toplinu, vrhunska elektronika i lagani materijali, koji su svi neophodni za uspješan razvoj i postavljanje hipersoničnog oružja.
Rusija je koristila vlastite hipersonične projektile Kinžal u Ukrajini, što je možda prvi put da je takvo oružje korišteno u ratu. A tokom testiranja prošle godine, kineski hipersonični projektil obletio je svijet prije nego što je pogodio svoju metu.
"Kina i Rusija su potaknule naše napore", rekao je Wolfe.
Hipersonično oružje putuje brzinom većom od 5 Macha, ili otprilike 6.400 kilometara na sat, što ga čini teškim za otkrivanje i presretanje na vrijeme. Projektili također mogu manevrirati i mijenjati visinu, što im omogućuje izbjegavanje trenutnih sistema odbrane.