Otkrili zvaničnici SAD-a
18

Washington uznemiren: Ruska vojska razmatrala mogućnost upotrebe taktičkog nuklearnog oružja

S. M.
Visoki ruski vojni zvaničnici nedavno su razgovarali o tome kada i kako bi Moskva mogla upotrijebiti taktičko nuklearno oružje u Ukrajini, što će doprinijeti povećanju zabrinutosti u Washingtonu i savezničkim prijestolnicama, prema informacijama više visokih američkih zvaničnika, piše New York Times.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin nije učestvovao u razgovorima koji su vođeni u pozadini sve jače nuklearne retorike Rusije i neuspjeha na bojnom polju.

Međutim, činjenica da su visoki ruski vojni lideri čak vodili razgovore uznemirila je Bidenovu administraciju jer je pokazala koliko su ruski generali frustrirani zbog svojih neuspjeha na terenu, i sugeriše da prikrivene prijetnje Putina da će koristiti nuklearno oružje možda nisu samo riječi.

Ipak, američki zvaničnici rekli su da nisu vidjeli nikakve dokaze da Rusi postavljaju nuklearno oružje ili preduzimaju druge taktičke mjere kako bi se pripremili za napad.

Obavještajni podaci o razgovorima kružili su unutar američke vlade sredinom oktobra.

William J. Burns, direktor CIA-e, ranije je rekao da bi Putinov "potencijalni očaj" da izvuče pobjedu u Ukrajini i neuspjesi u ratu mogli navesti Rusiju da upotrijebi nuklearno oružje.

John F. Kirby, zvaničnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost, odbio je da komentariše "pojedinosti ovog izveštavanja".

"Od samog početka smo bili jasni da su komentari Rusije o potencijalnoj upotrebi nuklearnog oružja duboko zabrinjavajući i da ih shvatamo ozbiljno", rekao je Kirbi.

"Nastavljamo da pratimo ovo najbolje što možemo i ne vidimo nikakve naznake da se Rusija priprema za takvu upotrebu", dodao je.

Pentagon procjenjuje da Rusija ima zalihe od čak 2.000 komada taktičkog nuklearnog oružja, koje je dizajnirano da se koristi na ratištima za nadvladavanje konvencionalnih snaga. Taktičko nuklearno oružje nikada nije korišteno u borbi, ali se moglo primijeniti na bilo koji način, uključujući projektil ili artiljerijsku granatu.

Taktičko nuklearno oružje ima manje snage i predviđeno je da se koristi na manjim dometima od bojevih glava koje se nose na interkontinentalnim balističkim projektilima.

Vojni stručnjaci kažu da bi upotreba nuklearnog oružja, prvi put u više od 75 godina, iz temelja promijenila oblik rata. Iako bi rezultirajuće uništenje ovisilo o mnogim faktorima, uključujući veličinu oružja i vjetrove, čak i mala nuklearna eksplozija mogla bi uzrokovati hiljade smrtnih slučajeva i učiniti dijelove Ukrajine nenastanjivim.

Iako je rizik dalje eskalacije i dalje zabrinjavajuće visok, zvaničnici Bidenove administracije i američki saveznici također kažu da su telefonski razgovori između zapadnih i ruskih kolega krajem prošlog mjeseca pomogli u ublažavanju nekih nuklearnih tenzija.

Govor Putina od prošlog četvrtka u kojem je negirao da se Moskva sprema da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini dodatno je snizio temperaturu, tvrde neki od zvaničnika.

"Ne vidimo potrebu za tim", rekao je Putin u svom govoru.

"U tome nema svrhe, ni političke ni vojne", dodao je.

U Washingtonu, zvaničnici administracije kažu da još uvijek ne misle da je Putin napravio planove za korištenje taktičkog nuklearnog oružja ili čak prljave bombe.

"Nismo vidjeli ništa što bi ukazivalo na to da je Putin donio odluku da upotrebi prljavu bombu", rekao je Lloyda J. Austina III ministar odbrane SAD-a novinarima u Pentagonu prošlog četvrtka.

Ipak, dodao je da je čak i razgovor o upotrebi nuklearnog oružja opasan.

"Ako se to dogodi, od samog početka smo bili jasni da ćete vidjeti vrlo značajan odgovor međunarodne zajednice", rekao je Austin.

Zvaničnici Bidenove administracije uporno su odbijali javno opisati kakav bi to bio odgovor, ali predsjednik SAD-a je nagovijestio da ne planira uzvratiti američkom nuklearnom bombom.