WHO: Potraga za porijeklom pandemije koronavirusa će trajati godinama
Dominic Dwyer, mikrobiolog i stručnjak za zarazne bolesti, rekao je da je istraživačka skupina u Wuhanu od kineskih vlasti dobila pristup koji je zatražila kako bi istraživala početke pandemije, prvi put zabilježenog u tom kineskom gradu.
"Svi znaju kako se pandemija razbuktala s tržnice Huanan u Wuhanu, ali je ključno saznati šta se događalo tada i prije toga", kazao je Dwyer.
Porijeklo koronavirusa postalo je visoko politizirano pitanje nakon međunarodnih kritika upućenih Kini zbog nedovoljne transparentnosti u prvim danima epidemije. Peking, s druge strane, zagovara teoriju da je virus možda nastao na nekom drugom mjestu.
Dwyer, australski stručnjak za HIV koji je sarađivao s WHO-om tokom epidemija SARS-a i ptičje gripe, rekao je da je glavna "zagonetka" koronavirusa u tome što prvi asimptomatski pacijenti nisu znali da nose virus.
"Naivno je misliti da ćemo doći do nultog zaraženog. Rani slučajevi su zabilježeni u novembru 2019. godine, međutim, najvažnije je ono što se dogodilo nedugo prije toga", smatra Dwyer.
Dwyer dijeli mišljenje Petera Daszaka, zoologa i stručnjaka za životinjske bolesti, člana tima, koji je također naglasio da će biti jako teško shvatiti porijeklo koronavirusa.
"Čak i kod SARS-a i ebole imamo neke dobre ideje, ali niko nije siguran. Kod HIV-a ne znamo tačne okolnosti", rekao je Daszak.
Istražitelji su dosad posjetili bolnice, istraživačke centre i tržnicu s morskom hranom gdje je zabilježen prvi slučaj, ali njihovi kontakti u Wuhanu ograničeni su na posjete koje su organizovali kineski domaćini.
Dwyer je kazao da je tim završio s obilaskom lokacija i da se priprema predstaviti prve zaključke u što kraćem roku, prije nego krajem iduće sedmice istekne 28-dnevna viza za članove istraživačke grupe, piše Reuters.