O opasnosti koronavirusa
80

WHO upozorava: Najgore je tek pred nama, zemlje su prerano počele ublažavati mjere

A. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorio je da najgore tek slijedi kada je riječ o širenju pandemije koronavirusa i stavio je poseban akcent na države koje već ublažavaju restriktivne mjere.

NBC News piše da Ghebreyesus nije precizirao zašto misli da bi pandemija od koje je preminulo više od 166.000 ljudi, dok je više od 2,5 miliona zaraženo, mogla da se pogorša, već je samo nagovijestio da bi se ona dodatno mogla proširiti preko Afrike u kojoj je zdravstveni sistem najmanje razvijen.

"Vjerujte nam, najgore tek dolazi. Hajde da preventivno djelujemo i spriječimo velike tragedije. Ovo je virus koji većina ljudi još ne razumije", kazao je čelnik WHO-a.

Pojedine azijske i evropske države su već počele ublažavanje restriktivnih mjera koje su se odnosile na zatvaranje škola, zabranu javnih okupljanja pozivajući se na zabilježen pad zaraženih koronavirusom.

Međutim, Ghebreyesus je još jednom upozorio da treba biti oprezan u tim namjerama, kao i to da zemlje prebrzo ukidaju ograničenja, rekavši da postoji mogućnost da zaraza u tim zemljama ponovo poraste.

S obzirom na to da je Trump ukinuo finansiranje WHO-a te da je u medijima objavljeno da je administracija američkog predsjednika ipak bila obaviještena pravovremeno o razvijanju koronavirusa, Ghebreyesus je naveo da će američki stručnjaci iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i dalje raditi za ovu organizaciju sugerišući da je upravo to znak njene transparentnosti.

"Imati osoblje CDC-a znači da od prvog dana od SAD-a nije ništa skriveno. Također, naše kolege iz tog centra znaju da podatke dajemo svima na zahtjev, bez pogovora", kazao je Ghebreyesus.

Ghebreyesus je pandemiju koronavirusa uporedio sa "španskom gripom" poslije Prvog svjetskog rata.

"Ima vrlo opasnu kombinaciju i ovo se ponovo događa prvi put u sto godina, kao groznica 1918. godine, koja je ubila do 100 miliona ljudi. Sada imamo tehnologiju, možemo spriječiti tu katastrofu, možemo da spriječimo takvu vrstu krize", rekao je direktor WHO-a novinarima u Ženevi.