Iako zasad nema čvrstog dokaza, spomenuti virus dovodi se u vezu s hiljadama slučajeva mikrocefalije u Brazilu, teške bolesti koja napada mozak nerođenih beba.
Generalna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Chan rekla je da Zika sada predstavlja opasnost koja može imati teške posljedice. Tim WHO-a zadužen za tretiranje situacije sastat će se u ponedjeljak kako bi se raspravilo o tome da li se situacija treba tretirati kao globalni problem.
Posljednji put kada je WHO proglasio vanredno stanje virus Ebole ubio je najmanje 11.000 ljudi, uglavnom u regionu zapadne Afrike.
Od maja 2015. godine, kada se virus Zika počeo širiti u Brazilu, pa do danas, njime je zaraženo više od 1,5 miliona ljudi, dok je virus registrovan i u 20 država Južne Amerike i u najmanje dvije države EU. Treba napomenuti da većina slučajeva prolazi neopaženo zbog nedostatka simptoma.
Zbog širenja staništa komaraca koji prenose virus, WHO procjenjuje da će se broj zaraženih u Sjevernoj i Južnoj Americi povećati na blizu četiri miliona.