Riječ je o do sada najvećem objavljivanju povjerljivih dokumenata ove američke agencije, navodi veb-sajt u saopštenju.
"Količina objavljenih stranica u prvom dijelu "Sefa 7" već premašuje ukupan broj stranica objavljenih u prve tri godine curenja iz Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA), što je djelo Edvarda Snoudena", navodi se u saopštenju.
Prvi dio novog materijala sastoji se od 8.761 dokumenata i fajlova iz izolovane i dobro zaštićene mreže unutar sjedišta CIA u Lengliju, prenosi "Sputnjik".
WikiLeaks navodi da je CIA nedavno izgubila kontrolu nad većim dijelom svog hakerskog arsenala i da se nekoliko stotina miliona linija kompjuterskog koda neovlašteno kreće u krugovima bivših američkih državnih hakera i radnika po ugovoru.
"Jedan od njih dostavio je WikiLeaksu dijelove te arhive", napominje se u saopštenju.
Novi dokumenti ukazuju na globalni tajni hakerski program i njegov arsenal zlonamjernog softvera usmjeren na širok spektar proizvoda američkih i evropskih kompanija, uključujući Appleov iPhone, Googleov android, Microsoftov windows, čak i Samsungove televizore i njihove mikrofone, koji se koriste za prisluškivanje.
WikiLeaks navodi da je CIA od 2001. godine stekla političku i budžetsku prednost nad NSA i da su njeni agenti napravili svoju "armiju hakera".
Pored toga, odjeljene za hakerske operacije pri CIA nema ovlaštenje da sarađuje sa NSA.