Svijet
11

Za Nobelovu nagradu za mir nominovani Trump, papa Franjo, Snowden...

Anadolija
Foto: EPA
Foto: EPA
Ime pretendenta za republikanskog kandidata za američkog predsjednika Donalda Trumpa našlo se na listi nominovanih za Nobelovu nagradu za mir.

Na listi nominovanih našle su se ličnosti kao što su papa Franjo i bivši špijun američke Nacionalne sigurnosne agencije Edward Snowden.

Kristian Berg Harpviken, posmatrač u Nobelovom komitetu i direktor Instituta za mirovna istraživanja u Oslu, kazao je novinarima da se na listi kandidata za laureta Nobelove nagrade za mir nalaze još i kolumbijski mirovni pregovarači, američki ministar za energetiku Ernest Moniz i predsjednik Iranske organizacije za atomsku energiju Ali Akbar Salehi.

Harpviken je kazao da je imao uvid u pismo neimenovanog američkog predlagača koji je Trumpa predložio za tu nagradu zbog, kako se navodi, "energičnog zalaganja za mir kroz snažnu ideologiju, koju koristi kao snažno oružje protiv radikalnog islama, ISIS-a, nuklearnog Irana i komunističke Kine".

Posmatrač u Nobelovom komitetu je ipak kazao kako ne vjeruje da Trump ima mnogo šansi da bude proglašen za dobitnika Nobelove nagrade.

Inače, hiljade kandidata godišnje ima pravo da bude nominovano za Nobelovu nagradu za mir, a norveški Nobelov komitet obično primi više od 200 nominacija.

Nobelova nagrada za mir dodjeljuju se svake godine pojedincima ili skupinama čiji su uspjesi iznimni. To uključuje izvanredna istraživanja, nove tehnike i tehnologije ili značajan doprinos društvu. Pri samom spomenu Nobelove nagrade u glavi većine ljudi se stvara slika univerzalnih genijalaca i briljantnih pojedinaca koji su je dobili.

Nobelova nagrada nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu i izumitelju dinamita. Nobel je 27. novembra 1895. u švedsko-norveškom klubu u Parizu obznanio ideju o osnivanju fonda iz kojeg bi se dodjeljivala nagrade najzaslužnijima.

Nobel je bio zaprepašten i šokiran načinom na koji je svijet upotrebljavao njegov izum - dinamit i u toj činjenici leži razlog njegove odluke da se nagrade dodjeljuju onima koji svojim sposobnostima najviše doprinose čovječanstvu.

Prva svečanost dodjele Nobelovih nagrada za književnost, fiziku, hemiju i medicinu je održana na Kraljevskoj muzičkoj Akademiji u Stockholmu, 1901. godine. Od 1902. godine nagrade formalno dodjeljuje kralj Švedske.

Nagrada za mir se dodjeljuje u norveškoj metropoli Oslu jer su početkom 20. stoljeća, kada je dodjeljivanje započelo, te dvije države bile unutar jedne države, Kraljevine Švedske.

Nagrade se dodjeljuju jednom godišnje na svečanosti koja se održava u pravilu 10. decembra - dana kada je preminuo Alfred Nobel.

Nobelova nagrada je finansijski utemeljena, a iznos je nešto veći od milion eura. Ideja koja je opravdavala dodjelu nagrade bila je u smislu da se s dobivenim finansijskim sredstvima nastave istraživanja i razvoj.