Za predsjednika SAD-a nadmeće se 21 kandidat, Trumpu dvojica republikanaca izlaze na crtu
Američki izbori su se u više navrata ispostavili kao potpuno nepredvidivi, a oni koji podržavaju manje popularne kandidate često ističu da je dokaz za to izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika.
Među demokratima se 18 kandidata nadmeće za predsjednika SAD-a, dok se kod vladajućih republikanaca nadmeću samo tri kandidata, uključujući i aktuelnog predsjednika.
Najveće šanse među demokratima imaju Joe Biden (77), Elizabeth Warren (70), Bernie Sanders (78), Pete Buttigieg (37) i Michael Bloomberg (77), a među republikancima Joe Walsh (57) i Bill Weld (74).
Kratke biografije demokrata
Joe Biden je u utrku za nominaciju ušao u aprilu ove godine. Osam godina je bio potpredsjednik SAD-a u administraciji Baracka Obame. U Senatu je proveo 36 godina. No, upravo to je mač s dvije oštrice, budući da se vodi polemika da li izabrati novo ili poznato lice.
Biden je definitivno najpopularniji kandidat među demokratama, ali i najopasniji po Trumpa. Spočitavaju mu što se u prošlosti družio sa segregacionistima i seksualnim napasnicima i što je imao "problematične stavove" o abortusu.
Elizabeth Warren, senatorka iz Massachusettsa, predvodnica je liberalne struje unutar stranke i žestoko kritikuje Wall Street. Jedna je od najzaslužnijih za osnivanje Federalnog biroa za finansijsku zaštitu potrošača nakon finansijske krize 2008. godine.
Važi za jednog od najsnažnijih kandidata, pored dvojice drugih veterana, Bidena i Sandersa.
Bernie Sanders, senator iz Vermonta, izgubio je u utrci za predsjedničku nominaciju od Hillary Klinton 2016. godine, ali je odlučio da ponovo učestvuje u borbi. Sredstva za kampanju prikuplja isključivo sitnim donacijama.
U oktobru je preživio srčani udar. Na prvom skupu koji je organizovao u Queensu nakon toga okupio je više od 25 hiljada ljudi.
Među njegovim prijedlozima i obećanjima nalaze se besplatna školarina u javnim školama, minimalna satnica rada od 15 dolara i jedinstven sistem zdravstvene zaštite.
Pete Buttigieg, gradonačelnik grada South Bend u Indiani, uzdigao se od anonimnog političara do jedne od najsjajnijih zvijezda budućnosti iz redova demokrata, a veoma je popularan među mlađim biračima.
Diplomac je Harvarda, govori sedam stranih jezika i služio je u Afganistanu kao rezervista američke mornarice. Ukoliko bi osvojio nominaciju, Buttigieg bi postao prvi kandidat neke velike partije za predsjednika koji je homoseksualac.
Michael Bloomberg, bivši gradonačelnik New Yorka, medijski mogul i milijarder, je saopćio u nedjelju da ulazi u utrku za predsjedničku kandidaturu, iako je u martu izjavio da ga ne zanima nominacija.
Bloomberg, koji je osmi najbogatiji Amerikanac po Forbesovoj listi, imat će prednost u odnosu na ostale, jer će moći sam da finansira kampanju i unajmljuje osoblje za izborni štab.
Kratke biografije republikanaca
Republikanska stranka je na meti kritika jer mnogi funkcioneri tvrde da je svaka konkurencija Trumpu praktično onemogućena. Ipak, predsjednik će imati najmanje dva izazivača Joa Walsha i Billa Welda.
Joe Walsh, bivši kongresmen, postao je jedan od najglasnijih Trumpovih kritičara, za koga kaže da nije konzervativac, kao i da je nedostojan javne funkcije. Osvojio je mjesto u Predstavničkom domu Kongresa 2010. godine kao dio Pokreta čajanka, ali je dvije godine kasnije izgubio od Tammy Duckworth.
Bill Weld, nekadašnji guverner Massachusettsa, bio je kandidat demokrata za potpredsjednika SAD-a na izborima 2016. godine. Stalni je kritičar Donalda Trumpa, a kada je ove godine objavio trku za nominaciju, rekao je da se glas američkog naroda ignoriše i da nacija pati.