Ustvari, zagađenje zraka je četvrta opasnost po veličini za ljudsko zdravlje, iza visokog krvnog pritiska, dijetetskih rizika i pušenja. Ono je uzrokovano električnom energijom, industrijom i transportom, kao plinom za kuhanje koje se koristiti u kući. To je problem širom svijeta, ali su neke zemlje pogođene mnogo više od ostalih.
Prerane smrti uzrokovane zagađenjem zraka smanjene su u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i brojnim drugim područjima, a povećane su u mnogim zemljama Azije i Afrike. Zemlje s najvećim brojem prijevremenih smrti izazvanih zagađenjem zraka uglavnom se nalaze u Aziji i Africi.
Gruzija se nalazi na vrhu tabele Međunarodne agencije za energetiku, sa skoro 300 smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika u 2012. godini zbog zagađenja zraka. Bugarska je četvrta, dok Kina zauzima šesto mjesto s više od 150 smrtnih slučajeva na 100.000 ljudi.
Zagađenje zraka u domaćinstvu je uzrok 4,3 miliona preranih smrti 2012. godine i to pretežno u područjima gdje se koristi čvrsto gorivo ili kerozin za kuhanje. Gledajući po zemljama, najveći broj preranih smrti je zabilježen u Kini s 1,5 miliona i Indiji sa 1,25 miliona. Analizirajući zagađenja zraka u zatvorenom i na otvorenom mjestu pokazuje da su različiti dijelovi svijeta pogođeni na različite načine.
Zemlje u Aziji i Africi imaju više problema sa zagađenjem zraka u unutrašnjosti, dok zemlje u Evropi i drugdje imaju veći nivo zagađenja vanjskog zraka.
Konačna tabela prikazuje koliko zagađenost zraka donosi gubitka pojedinim zemljama. Procjenjuje se da najviše trpi Kina, a slijede Indija, Rusija i SAD.
Neizbježno je da se ova činjenica odražava i na nivo nacionalnog dohotka, a može se pojaviti i enormni ekonomski trošak. Međunarodna agencija za energetiku ističe da tehnologija uveliko može smanjiti broj smrtnih slučajeva od zagađenja zraka te da treba više raditi na njenom razvitku.