Zastrašujuća iskustva
111

Zarobljeni kineski vojnici otkrivaju pakao ratišta u Ukrajini: "Ne tretiraju nas kao ljude, samo smo roba"

Piše: B. H.
Screenshot: X.com
Screenshot: X.com
Kineski vojnici koji ratuju na strani Rusije u Ukrajini sve češće dijele šokantna svjedočenja na društvenim mrežama: tvrde da ih Rusi tretiraju kao potrošnu robu, šalju ih u samoubilačke misije i ne mare hoće li poginuti ili biti ranjeni.

Zarobljeni kineski vojnici otkrivaju pakao ratišta u Ukrajini: "Ne tretiraju nas kao ljude, samo smo roba"

Kineski vojnici koji ratuju na strani Rusije u Ukrajini sve češće dijele šokantna svjedočenja na društvenim mrežama: tvrde da ih Rusi tretiraju kao potrošnu robu, šalju ih u samoubilačke misije i ne mare hoće li poginuti ili biti ranjeni.

"Za Ruse mi nismo ljudska bića. Borimo se u samoubilačkim jedinicama i nije ih briga hoćemo li umrijeti," izjavio je kineski vojnik Džou C’-ćijang, koji ratuje u Ukrajini na strani Rusije, prema pisanju britanskog lista The Times. Kao i brojni drugi kineski vojnici, Džou je svoju priču podijelio na kineskoj društvenoj mreži Douyin, verziji TikToka za kinesko tržište.

"Rusi nas ne doživljavaju kao ljudska bića. Uključeni smo u samoubilačke jedinice i nije ih briga hoćemo li poginuti ili biti ranjeni", izjavio je vojnik.

The Times navodi da Džou nije jedini — sve više kineskih vojnika dijeli svoja iskustva putem društvenih mreža. Nije poznato koliko dugo je Džou u ruskoj vojsci niti tačno gdje se bori.

Pretpostavlja se da kineski vojnici od Rusije primaju oko 2.000 britanskih funti mjesečno.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da Ukrajina ima tačne podatke o više od 150 kineskih vojnika koji se bore na strani Rusije. "Znamo da je stvarni broj veći", napisao je na platformi X.

Ukrajinske snage su se sukobile s njih šestoricom u Donjeckoj oblasti, a dvojicu su uspjele zarobiti. Međutim, Džou C’-ćijang, o kojem piše The Times, nije među njima. Zelenski je na mreži X objavio video u kojem zarobljeni vojnici navode da se zovu Džang Žen-po i Vang Kuang-đun.

Jedan od zarobljenih vojnika ima 33 godine i kod sebe je imao dokumente, uključujući kineski pasoš. Prema informacijama The Timesa, porijeklom je iz provincije Henan, na istoku Kine. Osim pasoša, kod njega je pronađen i ugovor s ruskim Ministarstvom odbrane kojim se obavezuje na jednogodišnju službu u ruskoj vojsci.

Drugi dokumenti pokazuju da je kineski vojnik sletio na moskovski aerodrom Šeremetjevo 8. februara, nakon što je dvije sedmice ranije u Kini podnio zahtjev za vizu. U Rusiji je dobio vizu na 16 dana, ali nije poznato kada je tačno potpisao ugovor s ruskim Ministarstvom odbrane.

"Najmanje jedan" od zarobljenih vojnika žalio se i na loše postupanje ruskih vojnika u rovovima. "Noću je došao do naših položaja i predao se. Rusi su se poigrali s njim i nisu mu dali ni hrane", izjavio je jedan vojni izvor za The Times.

"To je još jedna država koja vojno podržava rusku invaziju na Ukrajinu", rekao je Zelenski. Ipak, Andrij Kovalenko, šef ukrajinskog Centra za borbu protiv dezinformacija, napominje da su zarobljeni kineski vojnici – plaćenici. The Times dodaje da ne postoje dokazi da je kineska vlada zvanično naredila vojnicima da se bore na strani Rusije.

To potvrđuju i zapadni zvaničnici. Jedan od njih je za britanski list uporedio ovu situaciju s britanskim državljanima koji se bore na strani Ukrajine – po vlastitom izboru i bez podrške vlasti.

Britanski premijer Keir Starmer izjavio je da će vlada konsultovati obavještajne i odbrambene agencije kako bi se "došlo do pune istine o tome šta se zaista dešava".

Kina, koja nikada nije osudila rusku invaziju i jedan je od glavnih političkih saveznika Rusije, saopštila je da istražuje slučaj zajedno s ukrajinskim vlastima. "Dozvolite mi da naglasim da kineska vlada uvijek poziva svoje građane da se drže podalje od područja oružanih sukoba", izjavio je kineski diplomata na konferenciji za medije u srijedu.

Portparolka američkog State Departmenta Tammy Bruce izjavila je da su Sjedinjene Američke Države "zabrinute zbog situacije".

"Zabrinjavajuće je kada u ratu na strani Rusije učestvuje Sjeverna Koreja. Zabrinjava i to što je Ukrajina zarobila kineske vojnike. Svjesni smo izvještaja da su dvojica kineskih državljana, koji se bore na strani Rusije, zarobljena od strane Ukrajine", rekla je Bruce na konferenciji za medije.