Zašto bi blokada umjesto ponovnog zauzimanja Krima mogla biti bolja opcija za Kijev
"Krim je naša zemlja, naš teritorij", izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u januaru, ističući odlučnost Ukrajine da vrati poluotok koji je pripojila Rusija.
Strah od nuklearne odmazde
Krim je pravno dio Ukrajine, uprkos tome što je pod kontrolom Rusije od 2014. Rusija koristi poluotok kao važnu bazu za logističku podršku ruskim snagama u okupiranim područjima Ukrajine te za zračne i pomorske operacije.
Vraćanje Krima vojnim putem može biti teško. Poluotok je s ostatkom Ukrajine povezan samo uskim mostom. Ruske snage na Krimu mogu ga pojačati po želji dok Ukrajini nedostaju značajne desantne sposobnosti. Adam Smith, vodeći demokrat u Odboru za oružane snage Predstavničkog doma američkog Kongresa, rekao je da "ljudi razumiju da Ukrajina neće vojno vratiti Krim".
A map of the approximate situation on the ground in Ukraine as of 00:00 UTC 23/04/23. pic.twitter.com/Z6ncIVv4IY
— War Mapper (@War_Mapper) April 23, 2023
Američki predsjednik Joe Biden izrazio je zabrinutost da bi upotreba nuklearnog oružja u Ukrajini mogla izazvati "Armagedon". Strah od nuklearne eskalacije mogao bi biti dio razloga zašto SAD još uvijek odbija opskrbiti Ukrajince taktičkim raketnim sistemima vojske (ATACMS), kao i raketnim topništvom većeg dometa. To bi Ukrajini moglo omogućiti napade na vojne ciljeve diljem Krima.
Tehnologija kao prevaga
Međutim, Ukrajina ne treba protjerati okupacijske snage s Krima kako bi ga učinila manje gostoljubivim prema Rusima. Kombinacije modernih tehnologija mogle bi Ukrajini omogućiti blokiranje ruskih operacija. Bivši komandant američkih snaga u Evropi, general pukovnik Ben Hodges, tvrdi da bi ukrajinske snage s dalekometnim oružjem do kraja ljeta mogle "učiniti Krim nestabilnim za ruske snage".
Ukrajina bi mogla upotrijebiti dodatne sposobnosti kako bi neutralizirala glavninu ruske vojne moći na Krimu. Pokazalo je korištenje eksplozivnih bespilotnih površinskih plovila (USV) u napadima na ruske ratne brodove bazirane u Sevastopolju. Koncept je jednostavan: USV-ovi niskog profila napunjeni eksplozivom usmjereni su prema ciljevima. Ova tehnologija u nastajanju može potopiti ratne brodove i uništiti pomorsku infrastrukturu.
#UkraineRussianWar #poutine #ukraine #Russie #Kherson #Kharkiv L'USV ukrainien attaque la base navale russe de Sébastopol. pic.twitter.com/Wts4BsKsLK
— 𝔻𝕒𝕞𝕚𝕤𝕙 𝔸𝕔𝕥𝕦 🇺🇦/🇷🇺 (@Damien94475559) October 30, 2022
Drugi kopneni put vodi preko Krimskog mosta, koji su ukrajinske snage oštetile u oktobru kao "rođendanski poklon" ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Mostovi su izdržljivi i teško ih je uništiti, što je jedan od razloga zašto ruska tvrdnja da je štetu uzrokovala bomba u kamionu (i požar koji je uslijedio) možda nije vjerodostojna.
Neutralizacija ključnih elemenata
Umjesto toga, napad je možda uzrokovao USV. Može nositi eksplozivno punjenje veće od kamiona i udariti u most sa svoje ranjive donje strane. Dok je Rusija popravila većinu štete i zaštitit će ga od naknadnih napada, koordinirani roj eksplozivnih USV-ova, možda dopunjen zračnim napadima, mogao bi uništiti most na neodređeno vrijeme.
Mornarica može biti meta eksplozivnih USV-a, a vjerojatno i tajnih USV-mina na ulazima u luku. Troškovi USV-a i mina mali su u usporedbi s učincima koje bi proizveli. Lučki objekti i mreže kopnenog prometa mogu biti blokirani.
The rail section of the Kerch bridge is still heavily damaged.#Ukraine #Crimea #Kerch pic.twitter.com/ocOCG24NOf
— (((Tendar))) (@Tendar) March 25, 2023
USV bi mogao omogućiti ukrajinskim snagama da blokiraju Krim. Opskrbljene drugim oružjem, ukrajinske snage mogle bi spriječiti ruske snage da ga koriste kao sigurno utočište iz kojeg bi napadale kopno ili ugrozile plovidbu Crnog mora. Uzdrmane napadima, s nedostatkom zaliha i donekle izolirane, ruske snage na Krimu mogle bi postati manje efektivne.
Ukrajinske snage mogle bi suzbiti i kastrirati neprijatelja na Krimu dok rade na njegovom istjerivanju iz drugih dijelova svoje zemlje.