Zašto će za Izrael zauzimanje Gaze biti teže nego što se misli: Američka lekcija iz Faludže kao podsjetnik
Iako je izraelska okupacija Gaze u toku, vođenje rata s Hamasom, koji ratuje uglavnom gerilski ne garantuje Izraelcima da će olako zauzeti Gazu, osim što će vjerovatno stradati još veći broj civila.
Prva bitka za Faludžu koja je trajala od 4. aprila do 1. maja 2004. godine je američka vojna kampanja tokom rata u Iraku vođena kako bi se umirio irački grad Faludža, oslobodio od ekstremista i pobunjenika, te kako bi se pronašli odgovorni za napad iz zasjede 31. marta 2004 godine, koji su ubili četiri američka vojnika.
Javno prikazivanje pretučenih i spaljenih tijela četvorice ubijenih muškaraca izazvalo je bijes diljem svijeta.
Prva operacija je bila potpuni promašaj
Trećina grada ponovno je zauzeta u roku od sedam dana, ali zbog značajnog razaranja grada i teških civilnih žrtava u američkim zračnim napadima privremena iračka vlada izvršila je pritisak na američke snage da se povuku iz grada 1. maja. SAD je tada prepustio vojne operacije brigadi Fallujah od 1.100 ljudi, ali do septembra je brigada raspuštena i predali sve svoje američko oružje i opremu pobunjenicima.
Američka vojska je imala 27 stradalih, ubijeno je oko 200 pobunjenika i oko 600 iračkih civila, od kojih se vjeruje da su 300 žene i djeca. U novembru je koalicija predvođena SAD-om odlučila pokrenuti naknadnu kampanju. Druga bitka za Faludžu pokrenuta je kako bi se ponovno preuzeo grad te kako bi se spriječilo daljnje širenje oružanog otpora američkoj okupaciji Iraka.
Druga operacija je bila znatno duža i trajala je više od šest sedmica. Počela je 7. novembra 2004. godine. Prije početka napada, američke i iračke snage uspostavile su kontrolne tačke oko grada kako bi spriječile bilo koga da uđe i kako bi presrele pobunjenike koji pokušavaju pobjeći.
Pobunjenici su bili ujedinjeni
Američke, iračke i britanske snage ukupno su brojale oko 13.500 vojnika. SAD je okupio oko 6.500 marinaca i 1.500 vojnika kopnene vojske koji će sudjelovati u napadu s oko 2.500 pripadnika mornarice u operativnim ulogama i ulogama podrške.
U aprilu je Faludžu okupiralo oko 500 "tvrdih" i 1000 "povremenih" pobunjenika. Do novembra se procjenjuje da su se brojke udvostručile. Za razliku od onoga što je većina gradova u Iraku vidjela, bitka za Faludžu nije imala unutrašnje sukobe između pobunjenika. Borci su se sastojali od sunita i šiita.
Irački pobunjenici i strani mudžahedini prisutni u gradu pripremili su utvrđenu obranu prije očekivanog napada. Kopali su tunele, rovove, pripremali rupe za paukove, te postavljali eksplozive. Na nekim su lokacijama ispunili unutrašnjost zamračenih domova s velikim brojem boca propana, velikim bačvama benzina, a sve je povezivano na daljinski okidač koji je mogao pokrenuti pobunjenik kada bi američke trupe ušle u zgrada.
Većina civilnog stanovništva pobjegla je iz grada prije bitke, što je uvelike smanjilo šansu za neborbene žrtve. Američki vojni dužnosnici procjenjuju da je 70-90 posto od 300.000 civila u gradu pobjeglo prije napada, ostavljajući 30.000 do 90.000 civila još uvijek u gradu. Vojska je koristila letke kako bi potaknula civile da napuste grad prije napada. Međutim, više je novinskih agencija izvijestilo da je američka vojska spriječila vojno sposobne muškarce da napuste ili uđu u grad.
Velika razaranja
Intenzivno granatiranje i zračni udari pogodili su grad prije nego što su koalicijske trupe ušle 8. novembra. Borbe u gradu bile su žestoke, sa skrivenim snajperskim položajima i minama koje su predstavljale ozbiljnu opasnost. Veliko razaranje prouzročile su američke trupe koje su bušile rupe u zidovima kuća umjesto da rizikuju otvaranje vrata koja su možda minirana.
Nakon nekoliko dana uličnih borbi, centar grada je zauzet, ali su džepovi otpora izdržali nekoliko sedmica, a svaki je zauzet uz visoku cijenu. Oko 110 pripadnika koalicijskih snaga je ubijeno i oko 600 ranjeno u bitci; ubijeno je ili zarobljeno oko 3.000 ustanika. Ubijen je i nepoznat broj civila, procjenjuje se na nekoliko hiljada.
Bitka se pokazala najkrvavijom u ratu i najkrvavijom bitkom u kojoj su učestvovali američki marinci od Vijetnamskog rata. Grad je u potpunosti razoren, no Amerikanci nisu postigli ono što su planirali.
Broj napada na američke trupe je eskalirao, a situacija se toliko pogoršala da je provincija Al-Anbar u kojoj se nalazi Faludža bila pod poptunom kontrolom SAD-a. Nakon četiri godine žestokih borbi, Faludža je predana iračkim snagama i iračkim pokrajinskim vlastima u jesen 2007. godine.