Zašto Izraelu smeta UNRWA: Zbog čega su Zapad i Tel Aviv nacrtali metu na čelo UN-ove agencije
Glavna agencija UN-a u Gazi našla se na meti kritika nakon što je Izrael optužio neke od članova osoblja za umiješanost u Hamasove napade 7. oktobra.
Od tada, SAD i brojne evropske države zaustavile su finansiranje ove organizacije koja zapošljava oko 13.000 ljudi u Gazi.
U saopćenju koje je objavljeno danas, generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izjavio je kako su određeni članovi otpušteni zbog sumnje u umiješanost u napade.
"Svaki zaposlenik UN-a koji je umiješan u teroristička djela bit će smatran odgovornim, uključujući i krivično gonjenje. Pozivam zemlje da nastave finansijsku pomoć organizaciji koja podržava da miliona stanovnika Gaze", poručio je generalni sekretar UN-a.
Kako je naglasio, devet zemalja je zaustavilo finansiranje organizacije što dovodi njeno funkcionisanje u veliki problem.
"Odvratna navodna djela članova moraju imati posljedice. Ipak, desetine hiljada muškaraa i žena koje rade za UNRWA ne bi trebali biti kažnjeni", poručio je.
Šta je UNRWA?
Organizaciju su osnovale Ujedinjene nacije nakon arapsko-izraelskog rata 1948. godine kako bi pružili humanitarnu pomoć raseljenim Palestincima.
UNRWA opisuje palestinske izbjeglice kao bilo koje osobe čije je uobičajeno mjesto stanovanja bila Palestina u periodu od 1. juna 1946. do 15. maja 1948. godine, a koje su izgubile svoje domove.
Od svog osnivanja, Generalna skupština UN-a nekoliko puta je obnavljala mandat UNRWA, a u posljednjem sukobu u Gazi ubijena su 152 službenika ove organizacije.
Za šta ih optužuju?
Ono što je zanimljivo, Izrael kao ni UNRWA nisu precizirali navodnu umiješanost zaposlenika organizacije u događaje od 7. oktobra niti su precizirali broj zaposlenika koji su navodno uključeni u sve.
Generalni komesar UNRWA Philippe Lazzarini rekao je da je dobio informacije o navodnoj umiješanosti nekoliko zaposlenika.
Kako bi zaštitio sposobnost agencije da isporuči humanitarnu pomoć u Gazi, odlučio je odmah raskinuti ugovore ovih članova osoblja i pokrenuti istragu kako bi se utvrdila istina, navodi se u saopćenju.
"Nemamo više informacija o tome u ovoj fazi. Ured službi unutrašnjeg nadzora (tijelo za interni nadzor UN-a) će ispitati sve ove navode u sklopu istrage koju je od njih zatražio generalni komesar UNRWA", saopćili su za CNN iz ove organizacije.
Kako je svijet reagovao?
UNRWA je dugo bila meta izraelskih kritika. Izrael je optužio agenciju UN-a za antiizraelsko huškanje što UNRWA poriče. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je 2017. godine pokušao da "ugasi" tijelo UN-a, rekavši da ga treba spojiti s glavnom agencijom UN-a za izbjeglice.
Nekoliko zapadnih zemalja najavilo je suspenziju finansiranja UNRWA-e nakon optužbi. Američki State Department je u petak saopćio da je privremeno pauzirao dodatno finansiranje agencije. Države koje su slijedile ovu odluku su Kanada, Njemačka i Velika Britanija.
Irska je u subotu saopćila da ne planira obustaviti finansiranje vitalnog rada UNRWA-e u Gazi, a irski ministar vanjskih poslova Micheal Martin je na X-u objavio da ima puno povjerenje u odluku da se temeljno istraži rad organizacije.
Države koje su također pauzirale finansiranje organizacije su Švicarska i Nizozemska.
"Švicarska ima nultu toleranciju za bilo kakvu podršku terorizmu i bilo kakvo poticanje na mržnju ili nasilje", rekao je švicarski ministar vanjskih poslova.
Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) pozvala je zemlje koje smanjuju finansiranje da odmah povuku svoju odluku.
U saopćenju koje je objavljeno u subotu, šef UNRWA Lazzarini opisao je obustavu finansiranja kao šokantnu i pozvao ih da odluku preispitaju.
"Bilo bi krajnje neodgovorno sankcionirati agenciju i cijelu zajednicu kojoj služi zbog optužbi za krivična djela protiv nekih pojedinaca, posebno u vrijeme rata, raseljavanja i političke krize u regionu", navodi se u Lazzarinijevoj izjavi.