Cavusoglu je izjavio da je promjena u pravopisu usvojena kao dio koraka usmjerenih na "povećanje prestiža zemlje u međunarodnoj areni".
Naziv koji je se na engleskom jeziku koristio za Tursku - Turkey, u prijevodu označava ćurku odnosno pticu koja je najpoznatija po tome što se u Sjedinjenim Američkim Državama pečenjem označava Dan zahvalnosti.
"Glavni razlog zašto Turska mijenja ime je da bi se eliminisala asocijacija sa pticom, ali također izraz je u kolokvijalnom jeziku korišten kako bi označio neuspjeh", rekao je za CNN, Sinan Ulgen, direktor istanbulskog think-tanka EDAM.
Za predsjednika Turske, Recepa Tayyipa Erdogana novi naziv predstavlja kulturu, civilizaciju i vrijednosti turske nacije na najbolji način.
Međunarodne organizacije su sada dužne da koriste naziv Turkiye, ali se kod šire populacije to neće desiti još neko vrijeme.
"Vjerovatno će trebati puno godina da se šira međunarodna javnost prebaci sa upotrebe Turkey na Turkiye. Ovo nije ni prvi pokušaj promjene imena države. Sličan pokušaj je načinjen sredinom osamdesetih pod premijerom Turgut Ozalom ali se nikada nije primio", kaže Ulgen.
Politički motivi koji se kriju u promjeni naziva povezani su sa održavanjem izbora u Turskoj sljedeće godine. Analitičar Francesco Siccardi potez vidi kao način turske vlade da se približi nacionalističkim glasačima u ključnoj predizbornoj godini. On kaže kako je vremensko tempiranje promjene naziva ključno za izbore.
"Odluka da se promjeni ime objavljena je prošlog decembra, u trenucima kada je Erdogan gubio popularnost u svim predizbornim anketama i kada je država prolazila kroz najgoru ekonomsku krizu u posljednjih dvadeset godina", rekao je Siccardi.
Analitičari pojašnjavaju kako se u vremenu krize, Erdogan okreće ka populističkim potezima da bi odvratio pažnju od problema u samoj državi.
U sličnom populističkom potezu, Erdogan je dekretom odlučio da Aja Sofiju pretvori u džamiju.
"U nedostatku konkretne politike da riješi ekonomske i političke probleme u državi, Erdogan spas traži u populističkoj politici identiteta. Podržava turski nacionalizam i islamizam kako bi napadao opozicione figure", napisala je tada politička analitičarka Seren Korkmaz.