Globalno zagrijavanje
23

Zašto klimatske promjene čine toplotne valove još opasnijim

B. R.
Toplotni valovi sve češći i duže traju (Foto: EPA-EFE)
Toplotni valovi sve češći i duže traju (Foto: EPA-EFE)
Neki od stručnjaka su obrazložili zašto smatraju da je posljednji toplotni val u Evropi utoliko više opasan zbog klimatskih promjena.

Alex Deakin iz nacionalnog Meteorološkog servisa Velike Britanije (Met Office) je među onima koji ne sumnjaju u utjecaj klimatskih promjena.

"Tople periode imali smo i ranije. No, jasno je da toplotni valovi postaju sve više intenzivni i sve češći. Nauka je apsolutno jasna u tome da klimatske promjene imaju ulogu i u posljednjem toplotnom valu. Znamo da je temperatura zraka od 40 stepeni celzija deset puta više vjerovatna u Velikoj Britaniji da ljudi nisu utjecali na klimu. Tako da će ovi toplotni valovi biti sve češći i češći", istakao je Deakin.

Prema njegovim riječima, toplotni valovi traju sve duže te su temperature sve više.

Meteorolog Britanskog vremenskog servisa Jim Dale smatra da je Velika Britanija među državama u kojima će se desiti najveće klimatske promjene ikada.

"Podaci za posljednju deceniju i duže su jasni. Svi svjetski temperaturni rekordi zabilježeni su u posljednjoj deceniji, kao i rekordi u količini emisije ugljendioksida (CO2). To više nije moguće poricati. Klimatske promjene su ovdje i stvorio ih je čovjek", ukazao je Dale.

Napomenuo je da klimatske promjene ne donose samo toplotne valove, već i druge vremenske ekstreme, što se odnosi na oluje i poplave.

U Met Officeu su analizirali ljeto iz 2018., koje je bilo najtoplije u cijelom svijetu. Utvrđeno je da bi tako toplo ljeto bilo 0,5 posto izgledno da čovjek nije utjecao na klimu. Međutim, ta stopa je porasla na 12 posto zbog stakleničkih plinova.

To znači da je ekstremno toplo ljeto 30 puta više izgledno zbog klimatskih promjena. Očekuje se da će se ljetne temperature iz 2018. od sredine ovog stoljeća ponavljati svake druge godine, piše Sky News.