Zašto su SAD najavile da nuklearnu podmornicu sa 80 bojevih glava šalju ka ka Južnoj Koreji
"Naš ugovor o međusobnoj odbrani je čvrst i to uključuje našu predanost proširenju odvraćanja - a to uključuje nuklearnu prijetnju, nuklearno odvraćanje", rekao je američki predsjednik Joe Biden na konferenciji za novinare u Bijeloj kući s južnokorejskim predsjednikom Yoon Suk Yeolom .
No, iako ovaj potez ima veliku simboličku vrijednost, neki se stručnjaci pitaju ima li smisla kao vojni potez. Neki ističu da su podmornice sasvim sposobne pogoditi Sjevernu Koreju s udaljenosti tisućama milja; drugi tvrde da slanje podmornice u vrlo javnu posjetu inozemnoj luci samo ugrožava učinkovitost oružja dizajniranog za nevidljivost.
Zove se "boomer"
Američka mornarica ima 14 nuklearnih podmornica s balističkim projektilima (SSBN) klase Ohio, osam je smješteno u državi Washington i šest u Georgiji.
Podmornice duge 170 metara, koje se obično nazivaju "boomers", imaju istisninu veću od 18.000 tona kada su uronjene i svaku pokreće jedan nuklearni reaktor.
Mornarica kaže da je podmornica klase Ohio dizajnirana da u prosjeku provede 77 dana na moru, nakon čega slijedi 35 dana u luci radi održavanja. Podmornice imaju po dvije posade - nazvane "plava" i "zlatna" posada - i one se izmjenjuju tako da se 155 podmorničara u svakoj posadi pravilno odmori i obučava između patrola.
Kakvo oružje nose?
Svaka od podmornica klase Ohio nosi najviše 20 balističkih projektila Trident II.
Imaju domet od 7400 kilometara, što znači da su sposobni pogoditi metu u Sjevernoj Koreji iz golemih dijelova Tihog, Indijskog ili Arktičkog okeana.
"Vojno gledano, (ove podmornice) ne moraju biti nigdje u blizini Koreje kako bi dosegle tamošnje potencijalne mete", rekao je Blake Herzinger, nerezidentni saradnik i stručnjak za indo-pacifičku odbrambenu politiku na American Enterprise Institute.
Svaki projektil Trident sposoban je nositi više bojevih glava koje se mogu usmjeriti prema različitim ciljevima.
Inicijativa za nuklearnu prijetnju pri Centru za proučavanje neširenja oružja Jamesa Martina procjenjuje da svaka raketa Trident može nositi četiri nuklearne bojeve glave, što znači da bi svaka američka podmornica s balističkim projektilima mogla nositi oko 80 nuklearnih bojevih glava.
Drugim riječima, jedna podmornica naoružana Tridentom mogla bi uništiti cijelu Sjevernu Koreju.
Zašto ih sada šalju u Južnu Koreju?
Analitičari kažu da bi prisutnost podmornice američke mornarice s balističkim projektilima u južnokorejskoj luci bila čisto simbolična i zapravo bi smanjila vojnu vrijednost podmornice.
“Taktički, (SAD i Južna Koreja) umanjuju najmoćniju prednost podmornice; njenu prikrivenost”, rekao je Carl Schuster, bivši kapetan američke mornarice i bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru američkog Pacifičkog zapovjedništva na Havajima.
Jedan od ključeva nuklearnog odvraćanja je neizvjesnost.
"Nuklearno odvraćanje zahtijeva da, iako protivnik zna za postojanje i razmjere oružja nuklearne države, ne može znati tačan opseg ili lokaciju sposobnosti ili kada bi se one mogle upotrijebiti", rekao je zapovjednik američke mornarice Daniel Post.
Podmornica s američkim balističkim projektilom koja vreba stotinama metara ispod površine okeana hiljadama kilometara od Sjeverne Koreje i dalje bi bila u dometu Pjongjanga, ali bi je Sjevernoj Koreji bilo gotovo nemoguće uočiti.
Onaj koji stiže u Južnu Koreju u posjet luci – koji se mora dogovoriti 24 do 48 sati unaprijed – bio bi daleko vidljiviji, dajući prednost Sjevernoj Koreji, rekao je Schuster.
"Ako je Kim Jong Un želio izvesti iznenadni napad, dali smo mu lokaciju podmornice i vrijeme kada će biti tamo", rekao je Schuster.
Samo simbolično?
SAD želi uvjeriti jednog od svojih najvažnijih saveznika da im čuva leđa, kažu analitičari.
Kim Jong Un je gradio sjevernokorejske raketne snage sposobne za nuklearno oružje, testirajući ih rekordnom brzinom 2022. A u novogodišnjem govoru, sjevernokorejski vođa pozvao je na "eksponencijalno povećanje" arsenala nuklearnog oružja njegove zemlje u odgovor na, kako tvrdi, prijetnje Južne Koreje i Sjedinjenih Država.
Kimove prijetnje potaknule su neke u Južnoj Koreji da pozovu Seul da i sam postane nuklearna sila. SAD ne želi vidjeti širenje nuklearnog naoružanja na poluotoku, pa pokušava uvjeriti svog saveznika čineći svoje snage vidljivijima u tom području, uključujući letenje bombardera B-52 sposobnih za nuklearno oružje na nebu oko Južne Koreje.
Kim Jung-sup, viši naučni saradnik u Centru za odbrambene studije Instituta Sejong u Seulu, rekao je da podmornice samo popravljaju tu tačku i pridonose vjerodostojnosti SAD-a.
"Naravno, to su različite vrste oružja, ali ne mislim da postoji bitna razlika u činjenici da su to strateška sredstva koja u osnovi šalju poruku nuklearne odmazde Sjevernoj Koreji", rekao je Kim.
Što se tiče ranjivosti američkih podmornica, neki analitičari kažu da bi se takav scenarij dogodio samo kao preteča nuklearnog rata – do kada bi podmornica već bila neuspješna u svojoj ključnoj misiji odvraćanja.
"Njihova temeljna svrha je odvraćanje i uvjeravanje.Strateško oružje poput podmornice s balističkim projektilima i njezin teret nisu namijenjeni za korištenje", rekao je Drew Thompson, viši naučni saradnik na Lee Kuan Yew School of Public Policy pri Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.