Zašto Trumpu "smeta" direktor FBI-a kojeg je on izabrao: Želi lojalistu na čelu agencije
Ime koje se najviše spominje u kontekstu budućeg direktora FBI-ja je Kash Patel, koji se smatra izrazito kontroverznim izborom.
Poznato je da je, po dolasku na vlast, odnosno u augustu 2017. godine, Trump imenovao upravo Wraya na ovu poziciju.
Inače, za razliku od drugih pozicija unutar američke administracije, direktori FBI-ja imaju mandate od 10 godina i nerijetko ostanu na poziciji bez obzira na promjenu vlasti. Tako je Comey također bio republikanac, kao i Wray, kojeg je imenovao Barack Obama.
Trump je Comeyja, kako je kasnije priznao, otpustio zbog njegove istrage o vezama između njega i ruskih vlasti, iako je prvo objašnjenje bilo potpuno drugačije.
Wray je bio "dašak svježeg zraka" u Trumpovoj administraciji i imao je podršku čak i nekih članova Demokratske stranke, koji su bili zadovoljni s njegovim obećanjem da će biti "nezavisan" i da će pokušati da se distancira od Bijele kuće.
Međutim, upravo zbog toga analitičari smatraju da će ga Trump otpustiti po povratku na mjesto predsjednika.
Već 2020. godine je Trump kritikovao Wrayja, a tada je problem bio što direktor FBI-ja "ne sarađuje" s Johnom Durhamom, koji je trebao da istraži objavu takozvanog "Muller izvještaja", u kojem su izneseni brojni detalji o Trumpovim vezama s Rusijom.
Biden je u prethodne tri i pol godine održao dobre odnose s Wrayom, koji je nastavio s politikom nezavisnosti FBI-a od Bijele kuće.
Ipak, Trump je, prema mišljenju analitičara, cijenio lojalnost od svojih izbora za kabinet, zbog čega Wraya vjerovatno čeka otkaz po njegovom povratku u Bijelu kuću.