Građani se pobunili
13

Zbog čega je uhapšen bivši pakistanski premijer Imran Khan

A. Ku.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Imran Khan (70), bivši premijer Pakistana, uhapšen je jučer zbog optužbi za korupciju nakon što je hapšenje uspješno izbjegavao prethodnih mjeseci.

U martu je stigao sudski nalog o njegovom hapšenju do kojeg nije došlo zbog žestokih borbi njegovih pristalica i policije koji su se sukobili ispred njegove kuće u Lahoreu.

Ništa manje dramatično nije bilo ni njegovo jučerašnje hapšenje, koje se dogodilo dok je bio na sudu u glavnom gradu Islamabadu.

Khan se suočio sa desetinama optužbi, od korupcije do pobune, otkako je smijenjen prošle godine, tako da njegovo hapšenje nije neočekivano.

Pakistanska vlada kaže da je on uhapšen jer nije sarađivao s vlastima u istrazi o korupciji koja je u toku.

U predmetu se navodi da je Khan, dok je bio premijer, primio mito u zamjenu za političke usluge. Radi se o istrazi koju je vodila britanska Nacionalna agencija za kriminal o "opranom" novcu najvećeg pakistanskog tajkuna za imovinu Malika Riaza Hussaina.

Hussain je navodno dao zemljište Al-Qadir Trustu, koji je osnovala treća Khanova žena. Hussain je negirao optužbe i rekao da je zemljište donirano u dobrotvorne svrhe. Negirao je pranje novca.

Od hapšenja Khan je optužen za još jedan slučaj korupcije. U ovom slučaju se tvrdi da nije otkrio prihode koje je ostvario prodajom poklona koje je kao premijer primio u inostranim posjetama.

Khanove pristalice u sukobu s vojskom (Foto: EPA-EFE)
Khanove pristalice u sukobu s vojskom (Foto: EPA-EFE)

Na saslušanju u ovom predmetu dana su prvi put podignute optužbe protiv Khana koji se izjasnio da nije kriv.

Analitičari smatraju da bi sada, kada je u pritvoru, sudovi mogli da ga optuže u nizu slučajeva .

Nakon što je uhapšen objavio je snimak koji je ranije snimljen rekavši da je vjerovatno da će biti uhapšen do trenutka kada njegove pristalice vide poruku.

Lideri i pristalice Khanove pakistanske stranke Tehreek-e-Insaf (PTI) tvrde da hapšenje nema mnogo veze s optužbama za korupciju i sve ima veze s javnom borbom Khana s vojskom.

On je optužio vojsku i špijunsku agenciju Inter-Service Intelligence (ISI) za zavjeru da hoće da ga ubiju, a prošle godine je na njega pucano.

Kada je smijenjen s mjesta premijera mnogi su vjerovali da je to rezultat sukoba s vojskom. Ali brzo je krenuo u ofanzivu, kritikujući vojsku i prihvatajući populistički narativ koji je odjeknuo među ljudima

Ogorčeni vojni zvaničnici negirali su optužbe, a samo dan prije hapšenja upozorili su ga da to ne ponavlja.

Khanove pristalice kažu da je vojska prešla "crvenu liniju" te se bijes javnosti okreće protiv vojske.