Zbog "igre" ekstremnih desničara Olaf Scholz skoro ostao na mjestu kancelara Njemačke
Naime, nakon što je Scholz odlučio da otpusti bivšeg ministra finansija Christiana Lindnera, ujedno i šefa FDP-a koja je sa njegovim SPD-om formirala vladu, ova stranka je i formalno povukla svoje učešće u vlasti.
Time je Scholz suštinski primoran da zatraži glasanje o povjerenju njegovoj vladi, kako bi došlo do vanrednih izbora, koji su zakazani za 23. februar naredne godine.
Kako je FDP, sa svojih 91 zastupnika, napustio vlast, očekivalo se da će opozicija bez problema izglasati opoziv Scholza i njegove vlade, ali je na kraju došlo do pomalo nevjerovatne situacije.
SPD je, iako je Scholz sam pozvao na opoziv znajući da njegova vlada nema potrebnu podršku u vladi, i dalje glasao da on ostane kancelar, što je trebala podržati i stranka Zelenih, koja je također bila dio ove koalicije.
Međutim, zastupnici stranke Zelenih su na kraju morali da ostanu suzdržani, a razlog su zastupnici AfD-a.
Kada bi oni sa svoja 83 zastupnika, zajedno sa SPD-om i Zelenim, glasali za ostanak vlade Scholza, on bi imao dovoljno glasova da ostane kancelar, ali da ostatak mandata bude bez podrške u parlamentu.
Iz ove ekstremno desničarske stranke su saopštili da, iako su nezadovoljni Scholzom, smatraju da je gora opcija Friedrich Merz, lider CDU-a koji će, najvjerovatnije, postati kancelar nakon februarskih izbora.
Merzovi pogledi, primarno na rusku agresiju na Ukrajinu, poprilično smetaju AfD-u, stranci sa stanovitim vezama sa Rusijom. On je, podsjetimo, govorio o tome da Ukrajini treba dopustiti korištenje dalekometnog njemačkog oružja, te da će vladi u Kijevu prodati njemačke rakete Taurus.
Ipak, odlukom Zelenih da ostanu suzdržani pri ovom glasanju, igra AfD-a koja bi vjerovatno napravila dodatne nestabilnosti u Njemačkoj nije uspjela, a Scholz će do kraja februara biti lider ove zemlje.