Zbog suše u Somaliji prošle godine umrlo više od 40 hiljada ljudi, od toga su većina djeca
To je prvi službeni broj mrtvih od suše na Rogu Afrike. Smatra se da je polovinaa smrtnih slučajeva kod djece mlađe od pet godina. Kriza je "daleko od kraja", a očekuje se još 18.000 do 34.000 smrtnih slučajeva u prvih šest mjeseci ove godine.
Godine 2011. glad u Somaliji ubila je više od 250.000 ljudi.
"Utrkujemo se s vremenom kako bismo spriječili smrti i spasili živote koji se mogu izbjeći", rekao je predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) dr. Mamunur Rahman Malik.
Dodao je da bi "cijena našeg nedjelovanja" značila da bi djeca, žene i ranjivi ljudi umirali dok "beznadno, bespomoćno svjedočimo odvijanju tragedije".
UN kaže da mu je potrebno 2,6 milijardi dolara za plan odgovora na sušu u Somaliji ove godine. Do sada je financirano manje od 15 posto toga.
Milioni domaćih životinja uginuli su u krizi, koju su pogoršale klimatske promjene, politička nestabilnost i globalni rast cijena hrane.
Jedan od problema bio je dopremanje pomoći na teritorij pod kontrolom al-Shababa, koji je povezan s al-Qaidom i koji SAD i Velika Britanija smatraju terorističkom skupinom.
Al-Shabab redovno izvodi brutalne napade u Somaliji i predstavlja ogromnu prepreku humanitarnim aktivnostima.
Ali stroga pravila američke vlade koja blokiraju bilo kakvu pomoć u korist određenih terorističkih skupina također su zakomplicirala napore da se dopre do mnogih očajnih zajednica.
Neki humanitarni dužnosnici vjeruju da je međunarodna zajednica zaobišla krizu zbog rata u Ukrajini.
U januaru je UN-ov humanitarni koordinator u Somaliji, Adam Abdelmoula, rekao da su tradicionalni donatori "oprali ruke i usredotočili se na Ukrajinu", prema novinskoj agenciji Associated Press.
Izvjetaj je objavljeno u ponedjeljak naručili su Unicef i WHO, a proveli su ga Londonska škola za higijenu i tropsku medicinu i Imperial College London.