Nova praksa
96

Zbog Trumpovog poziva, privatne grupe odaju ko su protestanti za Gazu: "Vrijeme skrivanja je prošlo"

Piše: I. Sa.
Protesti za Gazu u New Yorku (Foto: EPA-EFE)
Protesti za Gazu u New Yorku (Foto: EPA-EFE)
Nova američka praksa se sastoji od toga da privatne grupe identifikuju studente koji su protestovali za Gazu kako bi poslije bili deportovani.

Jedna od demonstrantica je snimljena na snimku u januaru na njujorškom skupu protiv Izraela i samo su joj se oči vidjele, između maske i marame.

Ali, nekoliko dana kasnije su u javnosti osvanule slike njenog cijelog lica uz ime kao i mjesto gdje radi.

"Mjeseci onih koji su su se skrivali su pali u vodu!", saopćila je mlada tehnološka kompanija koja se pohvalila u objavi na društvenim mrežama, tvrdeći da je njen alat za prepoznavanje lica identifikovao ženu uprkos pokrivalima.

Proizraelske grupe koje su širile fotografiju demonstrantice tvrde da ju je poslodavac ubrzo otpustio. Zaposlenik koji se javio na telefon u kompaniji potvrdio je da žena tamo nije radila od početka ove godine.

Bila je sve - samo ne jedina meta.

Isti softver je također korišten za pregled slika snimljenih tokom mjeseci propalestinskih marševa na američkim koledžima.

Desničarska jevrejska grupa rekla je da su neki ljudi identificirani s alatom na listi imena koju je dostavila administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa, pozivajući da budu deportovani u skladu s njegovim pozivom na protjerivanje stranih studenata.

Druge proizraelske grupe zatražile su pomoć od pristalica u kampusima, pozivajući ih da prijave strane studente koji su učestvovali u protestima protiv rata u Gazi Agenciji za imigraciju i carinu.

Napor da se identifikuju maskirani demonstranti pomoću prepoznavanja lica i predaju ih brišu liniju između javnih organa za provođenje zakona i privatnih grupa. A napori su izazvali zabrinutost među stranim studentima koji su zabrinuti da bi aktivizam mogao ugroziti njihov pravni status.

"To je vrlo zabrinjavajuća praksa. Ne znamo ko su te osobe niti šta rade s ovim informacijama", rekao je Abed Ayoub, nacionalni izvršni direktor Američko-arapskog komiteta za borbu protiv diskriminacije.

Nejasno je da li su imena vanjskih grupa stigla do najviših vladinih zvaničnika. Ali, zabrinutost zbog potjere za aktivistima se povećala od hapšenja Mahmouda Khalila, diplomiranog studenta sa Univerziteta Kolumbija palestinskog porijekla koji je pomogao u vođenju demonstracija protiv izraelskog vođenja rata.

Imigracioni službenici su također ove sedmice uhapsili studenta Univerziteta Tufts iz Turske, a Trump i drugi zvaničnici su rekli da dolazi još hapšenja međunarodnih studenata.

"Sada koriste državna sredstva da zapravo krenu na ljude", rekla je studentica diplomskog studija Kolumbije iz Južne Azije koja je bila aktivna u protestima i progovorila pod uvjetom da ostane anonimna zbog zabrinutosti zbog gubitka vize.