Najavio Merz
151

Značajan preokret u ratu: Njemačka spremna Ukrajini poslati svoje moćno oružje

Piše: F. H.
Taurus (Foto: Shutterstock)
Taurus (Foto: Shutterstock)
Njemačka je voljna poslati projektile dugog dometa Taurus u Ukrajinu, rekao je budući kancelar te zemlje Friedrich Merz, dok je naglašavao potrebu da se Kijev postavi u prvi plan i iznudi ustupke od ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Friedrich Merz, koji bi sljedeći mjesec trebao preuzeti dužnost lidera najveće evropske nacije, osudio je ruski napad na ukrajinski grad Sumi u nedjelju kao "ozbiljan ratni zločin" i rekao da je Kijevu potrebna pomoć da "napreduje" u sukobu.

Upitan hoće li ispuniti prethodni poziv Njemačkoj da opskrbi Ukrajinu projektilima Taurus koje je Kijev dugo tražio, rekao je da bi to bio spreman učiniti ako se to učini u koordinaciji s evropskim saveznicima.

"Naši evropski partneri već isporučuju krstareće projektile. Britanci to rade, Francuzi to rade, a Amerikanci to svejedno rade. Ovo se mora zajednički dogovoriti, a ako se dogovori, onda bi Njemačka trebala sudjelovati", rekao je javnoj televiziji ARD u nedjelju navečer

Osvrćući se na napore američkog predsjednika Donalda Trumpa da progura mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, Merz je upozorio da Putin neće "odgovoriti pozitivno na ponude slabosti i mira".

Rekao je da je napad na Sumi, u kojem su ubijena najmanje 34 civila i 117 povrijeđeno, "ono što Putin radi onima koji mu govore o prekidu vatre".

"U jednom trenutku (Putin) mora prepoznati beznađe ovog rata, što znači da moramo pomoći Ukrajini", kazao je Merz.

Njemački kancelar u odlasku Olaf Scholz više je puta odbio molbe Kijeva i njegovih saveznika da opskrbe ukrajinske oružane snage projektilima Taurus, koji imaju inteligentni sistem bojevih glava koji može nanijeti ogromnu štetu strukturama poput mostova i bunkera.

Više od 500 km dometa sistema Taurus, koji je izgradilo zajedničko ulaganje između evropskog proizvođača projektila MBDA i švedskog Saaba, više je od Storm Shadowsa koji isporučuju Britanci i Francuzi i vojnog taktičkog raketnog sistema koji isporučuje SAD, i omogućio bi ukrajinskim oružanim snagama da udare duboko izvan linije bojišnice.

Scholz je rekao da bi opskrba Kijeva projektilima Taurus nosila "veliki rizik od eskalacije" u sukobu Rusije i Ukrajine.

Merz, čelnik Kršćanskih demokrata desnog centra (CDU), koji su bili prvi na saveznim izborima u februaru, kritikovao je to stajalište, pozvavši Scholza prošlog oktobra da postavi ultimatum Putinu i obeća da će isporučiti oružje u roku od 24 sata ako ne uspije zaustaviti napade na civilnu infrastrukturu u Ukrajini.

Međutim, Merz je odbacio te komentare tokom predizborne kampanje jer se Scholz nastojao predstaviti kao "kancelar mira" koji bi zaštitio Njemačku od uvlačenja u ukrajinski sukob. Također se morao boriti s porastom anketa za krajnje desnu Alternativu za Njemačku (AfD), koja podržava detant s Moskvom.

Ipak, u nedjelju je Merz naznačio ne samo da je voljan isporučiti projektile Taurus, već je također sugerisao da bi se one mogle koristiti za udare na ciljeve kao što je Kerčki most koji povezuje Rusiju s Krimom, a koji se smatra simbolom Putinove okupacije poluotoka.

Nejasno je, međutim, hoće li Merzovi koalicijski partneri iz Socijaldemokrata (SPD) podržati isporuku projektila Taurus.

Drugi lider stranke Lars Klingbeil prošle je sedmice obećao da će stati na stranu "hrabrih Ukrajinaca" dok su on i Merz objavili koalicijski dogovor.