World Vision BiH: Svaki šesti ispitanik istraživanja smatra da je nasilje porodična stvar
Rezultati istraživanja o nasilju nad djecom i rodno zasnovanom nasilju koje je je provela organizacija za zaštitu djece World Vision BiH donose zabrinjavajuće podatke. Opravdavanje nasilja i rodni stereotipi uveliko su prisutni u našim zajednicama. Naime, u istraživanju se navodi 14,7 % ispitanika smatra da je nasilje porodična stvar.
U istraživanju koje je provedeno tokom 2023. godine učestvovalo je 1665 osoba i služi kao temelj aktivnosti koje World Vision BiH u saradnji sa Međureligijskim vijećem u BiH provodi kako bi doprinijeli prevenciji nasilja nad djecom i rodno zasnovanog nasilja, uz podršku Evropske unije u Bosni I Hercegovini.
"Šest posto ispitanika smatra da je u određenim okolnima prihvatljivo udariti ženu. Porazno je što dio članova našeg društva opravdava i normalizuje nasilje u porodici i nasilje nad ženama", izjavila je Dragana Bulić, direktorica organizacije World Vision BiH.
Bulićeva je dodala da je kampanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama prilika da u još snažniji fokus stavimo diskusiju o problemu nasilja koji je u BiH i regiji evidentan.
Znajući da crkve i vjerske zajednice uživaju veliko povjerenje građana BiH, World Vision BiH radi sa Međureligijskim vijećem u BiH kako bi adresirali negativne stavove, ponašanja i prakse u BiH. Formalizirali su Mrežu žena vjernica u 15 gradova, koja u međusobnoj koordinaciji te saradnji sa vladinim i nevladinim sektorom zajedno djeluje na promjeni prevladavajućih štetnih praksi i društvenih normi koje produbljuju nejednakost.
"Utjecaj crkava i vjerskih zajednica ključan je u mijenjanju štetnih stavova, praksi i ponašanja, te prevencije rodno zasnovanog nasilja, a mi u World Vision-u posvećeni smo ulaganju, sprečavanju i zaštiti djece od svih oblika nasilja", izjavila je Nela Hukić, predstavnica nevladine organizacije World Vision BiH.
World Vision je istraživanje o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju proveo u saradnji sa 16 grupa djece i mladih iz BiH i 10 lokalnih odbora Međureligijskog vijeća u BiH. Istraživanje, dalje, navodi da 37 posto ispitanika istraživanja smatra muškarce boljima vođama od žena, dok njih 11 posto smatra da su osobe muškog spola inteligentnije u odnosu na ženski spol.
Merima Osmanović iz Kalesije prkosi stereotipima i u funkciji predsjednice omladinskog udruženja “Trik” okuplja dječake, djevojčice i mlade žene i muškarce i potiče jednakopravno učešće u aktivnostima udruženja.
"Djeca i mladi su temelj budućnosti u kojoj smo svi ravnopravni i zaštićeni od nasilja", izjavila je Merima.
Udruženje mladih "Trik" jedno je od 16 omladinskih grupa koje su učestvovale u provedbi istraživanja i koje nastavljaju raditi kroz implementaciju malih projekata i zagovaračkih inicijativa kako bi u svojim zajednicama doprinijeli promijeni rodnih stereotipa i prevenciji nasilja.
“Vjerujemo u potencijal djece i mladih, žena i muškaraca da mijenjaju stanje i kreiraju bolje društvo za sve njegove članove. Ipak, brine nas to što su mladi u odnosu na odrasle iznijeli rigidnije stavove o rodnim razlikama i pokazalo nam da svi zajedno intenzivnije i multisektrski trebamo raditi na obukama djece i mladih o uticaju negativnih društvenih praksi”, rekla je Nela Hukić.
U organizaciji World Vision BiH smatraju da je mladima potrebno ponuditi informacije u digitalnom formatu, te je tako nastao ABC priručnik o osnovama roda i rodno zasnovanog nasilja koji je dostupan na klik putem njihove web stranice.